Blog

Odvetrávanie strechy – ako môžete predĺžiť životnosť svojho domu

Strechám sme sa na našom webe venovali niekoľkokrát. Písali sme napríklad o tom, či je lepšia šikmá alebo plachá strecha. Strecha je jednou z najdôležitejších častí domu. Iste ste si už všimli, že v prípade rekonštrukcie zničených budov, ktoré sa dajú obnoviť, je oprava strechy prvou fázou rekonštrukcie. Chráni dom prakticky pred všetkými nástrahami počasia a samotnej prírody. Preto je dôležité, aby sme ju chránili, nakoľko ide o časť domu, ktorá si vyžaduje veľké finančné prostriedky. Jedným zo základných prvkov ochrany strechy je jej správne odvetranie. Odvetrávanie strechy je súčasťou každého stavebného projektu. Správne odvetranie predlžuje streche životnosť, zlepšuje energetickú efektívnosť budovy a komfort bývania. V tomto článku vám priblížime všetko podstatné, čo by ste mali vedieť o správnom odvetraní strechy.

Odvetrávanie strechy určite nepodceňujte

 

            Odvetrávanie strechy radíme medzi najkľúčovejšie prvky, ktoré predlžujú jej životnosť. Stará sa o odstraňovanie vodných pár, ktoré najčastejšie vznikajú v izolovanom priestore pod strešným plášťom. Ak je odvetrávanie strechy urobené poriadne, strešná krytina je chránená pred predčasným poškodením. Správne odvetrávanie strechy má ešte niekoľko ďalších výhod:

  • minimalizujú sa teplotné rozdiely medzi jednotlivými časťami strechy,
  • eliminuje tvorbu machov a lišajníkov,
  • v letných horúčavách nedochádza k prehrievaniu podkrovných miestností.

 

Odkiaľ sa berie vlhkosť v konštrukcii strechy?

 

            Vlhkosť sa do konštrukcie strechy môže dostať dvomi spôsobmi, a to z exteriéru a z interiéru. V prípade exteriéru platí, že ak má strecha správne dosadenú doplnkovú hydroizolačnú vrstvu, vlhkosť kondenzuje a stečie do strešného žľabu. Horšie je to v prípade vlhkosti z interiéru. Vlhkosť môže vznikať z rôznych príčin, od varenia cez sušenie bielizne až po sprchovanie. Táto vlhkosť dokáže preniknúť aj cez strop a parozábranu do tepelnej izolácie, kde sa dostane až do vzduchovej medzery. Ak je odvetrávanie strechy urobené správne, táto vlhkosť sa odvetrá a všetko je v poriadku. Problém nastane, ak je odvetrávanie strechy zhotovené zle. Vtedy sa vlhkosť koncentruje v dome, a tým pádom vznikajú mokré škvrny, prípadne pleseň, ktorá je už zdraviu škodlivá.

Odvetrávanie strechy – ako na to?

 

            Veľmi obľúbeným druhom strešnej krytiny je plech. Nakoľko pri inštalácii plechovej krytiny používame veľmi málo spojov, existuje len veľmi malá možnosť prieniku vlhkosti do domu. To isté platí však aj opačne. V prípade, ak nejde zaistiť odvetrávanie strechy prostredníctvom štrbiny medzi hrebeňom a krytinou, veľmi dobre poslúžia odvetrávacie prvky. Medzi tieto prvky patria rôzne odvetrávacie diely na hrebeni strechy, odvetrávacie tašky alebo prvky núteného vetrania. Všetky tieto prvky odvetrávania vám musí doručiť a nainštalovať zhotoviteľ samotnej strešnej krytiny. Rovnakým spôsobom sa dá odvetrať aj škridlová strecha. Pri nej je najdôležitejšie hrebeňové vetranie. Ak sa neviete rozhodnúť, aký typ strechy je pre vás vhodný, môže vám pomôcť článok „Ako vybrať strešnú krytinu pre montovaný dom?“ 

Chyby odvetrávacieho systému

 

            Odvetrávanie strešnej konštrukcie sa vykonáva zvyčajne pomocou odvetrávacej vrstvy, ktorá býva navrhovaná medzi tepelnou izoláciou a strešnou krytinou. Štrbinou a odkvapovými hranami je nasávaný vzduch, ktorý prúdi medzerou pod krytinou, a otvorom pri hrebeni odchádza do exteriéru. Týmto spôsobom je odvedená vodná para, ktorá môže zo spodnej strany krytiny nadmerne kondenzovať. A práve v tomto prípade sa pri stavbe strechy nadmerne chybuje, nakoľko častokrát sa dôraz kladie na finančnú úspornosť. Chybou je, ak je vetracia medzera nesprávne navrhnutá alebo nainštalovaná, dokonca v niektorých prípadoch môže chýbať úplne. Dôsledkom týchto chýb môže dokonca zatekať do domu, čím sa poškodzuje strešný plášť a výrazne sa tým skracuje jeho životnosť.

 

Parametre pre odvetrávanie strechy

 

            Návrh odvetrávacieho systému ovplyvňuje mnoho faktorov, ako je sklon strechy, dĺžka strešnej roviny, použité materiály, typ krytiny a podobne. Ak máte novostavbu, je úlohou projektanta, aby myslel na odvetrávanie strechy. V prípade rekonštrukcie starších objektov preberá zodpovednosť firma, ktorá realizuje opravu strechy. Najdôležitejšia je však výška odvetrávacej medzery a prierez vstupného a výstupného otvoru. V prípade zvýšenej vlhkosti, ktorú nie je možné odvetrať, môže kondenzovaná voda stiecť dole. Preto musí byť tepelná izolácia ochránená doplnkovou hydroizolačnou vrstvou, po ktorej je tekutina odvedená v odkvapovej hrane a následne mimo strešný plášť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *