Blog

Obývačka s kuchyňou – spojiť alebo nie?

Kuchyňa a obývačka, alebo obývacia izba sú najvyťaženejšie miestnosti v každom dome. Či už bývate v dvoj izbovom byte, alebo máte poschodový dom s piatimi alebo desiatimi izbami celá rodina sa stretáva a často zdržuje práve v týchto dvoch miestnostiach.

Dnešným trendom v bývaní, ktorý sa u nás drží už niekoľko rokov je spojenie obývačky a kuchyne. Tento štýl volia mladé, staršie, menej aj viac početné rodiny. Prepojenie kuchyne s obývacou izbou má určite veľa výhod, ale aj nevýhody. Skôr ako sa do toho pustíte zvážte všetky pre a proti a rozhodnite sa na základe nich. Nie každému totiž môže tento štýl vyhovovať.

Výhody – nič neujde vašej pozornosti

Deti na očiach

Ak máte malé deti je dobré mať ich často na očiach, aj keď má každé z nich vlastnú izbu pre pokoj vlastnej duše je fajn  vedieť čo práve robia. Či práve pozerajú televízor, hrajú hry, čítajú alebo píšu úlohy môžu to robiť v obývačke. Prepojený obývacej izby a kuchyne vám umožní na ne jedným okom dohliadať bez toho aby ste odbiehali od varenia. Tiež s nimi môžete komunikovať a pritom nemusieť zvýšiť hlas len preto aby vás počuli.

Spoločné obedy, večerná pohoda pri televízore a aj písanie domácich úloh či preberanie dôležitých rodinných záležitostí sa odohráva v kuchyni či obývačke. Prepojením miestností získate veľké centrum diania.

Voľný priestor a dostatok svetla v obývačke aj kuchyni

Ak je obývačka spojená s kuchyňou vnesie to viac prirodzeného svetla do oboch miestností. Priestor sa viac otvorí a zväčší. Vznikne jedna veľká miestnosť bez zbytočných stien, priečok či dverí.

Možno sa budete aj sami diviť koľko priestoru ste zrazu získali. Pokojne môžete tento priestor využiť na jedálenský stôl, ktorý ste doteraz pre nedostatok miesta nemali kam postaviť.

Nevýhody – obývačka v kuchyni, kuchyňa v obývačke

Detské izby, spálňa, pracovňa, …. je dobré ak má každý člen rodiny svoje súkromie, ale veľká časť rodinného života prebieha v kuchyni a obývačke. Ak ste z týchto dvoch miestností vytvorili jednu izbu možno rozmýšľate nad dôvodom pre ktorý ste to urobili. Spojenie kuchyne a obývačky má aj svoje nevýhody o ktorých by ste mali vedieť.

Strata súkromia

Ak si chcete v pokoji pozrieť televíziu, alebo prečítať knihu v tejto miestnosti to také ľahké nebude. Hluk z kuchyne a prítomnosť všetkých členov rodiny (alebo aspoň väčšiny) vás budú stále rušiť. Toto ale závisí od konkrétnej osoby. Ak patríte k ľuďom, ktorí po práci potrebujú na chvíľu pokoj a relax tento priestor pre vás nebude vhodný.

Nedostatok úložných priestorov

Vo veľkej miestnosti bez stien nebudete mať kde umiestniť skrine a poličky. Väčšina ľudí práve na tento detail zabúda, preto by ste mali mať dopredu premyslené ako budete tento problém riešiť. Stena, pri ktorej ste mali skriňu prepojením priestorov zmizne. Otázkou zostáva kam dáte veci, ktoré ste v skrini mali.

Riešiť to môžete gaučom, či taburetkami s odkladacím priestorom a pridaním skriniek do kuchynskej časti.

Hluk všade

Pokiaľ je pre vás obývacia izba oázou pokoja počítajte s tým, že vás tam bude rušiť každý zapnutý spotrebič v kuchyni. Mixér, šľahač, pípanie mikrovlnnej rúry či zapnutý odsávač pár vás môžu rušiť. Priemerný odsávač pár dosahuje úroveň hluku okolo 60 dB. Tú istú hodnotu dosahuje aj zapnutý televízor. Mixér je ešte hlučnejší – viac ako 90 dB.

Riešením môže byť výmena spotrebičov. Zaobstarajte si tie, ktoré majú nižšiu hlučnosť.

To isté platí aj v prípade ak za vašou manželkou príde priateľka na kávičku. Ich rozhovor budete počuť ako keby ste pri nich sedeli a im zas vaša prítomnosť v miestnosti môže prekážať.

Obývačka plná pachov z kuchyne

Všetky pachy z kuchyne a vodná para, ktoré pri varení bežne vznikajú pôjdu do obývačky. Darmo si tam zapálite vonné sviečky, aróma šíriaca sa z kuchyne (z cesnaku, octu, cibule, a iných aromatických potravín) ho prekryje. Vodnej pary a ďalších pachov sa síce môžete zbaviť vetraním, ale sedieť v obývačke s otvoreným oknom vám môže ubrať na pohodlí (hlavne v zimnom období).

Množstvo vodnej pary môže byť aj príčinou vzniku plesne – budete sedieť vo vlhkej izbe, kde sa môže každú chvíľu začať tvoriť pleseň, alebo vetrať a zvyšovať tak náklady na vykurovanie?

Riešením môže byť digestor – odsávač pár. Dôležité je ale zaobstarať si výkonný a kvalitný digestor. Ak neviete aký výkonný digestor budete potrebovať stačí si to vypočítať. Vynásobte výšku, šírku a dĺžku miestnosti a výsledok vynásobte ešte číslom 10. Počítajte ale s tým, že ani ten najlepší odsávač pár neodsaje všetky pachy, ktoré vznikajú počas varenia. Okrem výkonu preto dbajte aj na rozmery a umiestnenie digestora. Presah digestora by mal byť okolo 10 cm cez varnú dosku. Stále je ale dobré aj vetrať aby ste vzniknutú paru a pachy čo najefektívnejšie eliminovali.

Ako opticky predeliť obývaciu a kuchynskú časť

Tak sa zdá, že prepojenie „obývačka – kuchyňa“ má viac nevýhod ako výhod. Pokiaľ ale o nevýhodách viete a viete ako ich odstrániť, zmierniť alebo vám neprekážajú nemáte nad čím rozmýšľať.

Kuchynskú linku môžete umiestniť do rohu, alebo jednu stenu miestnosti. Vhodný spôsob ako opticky oddeliť kuchynskú a obývaciu časť je barový  alebo jedálenský pult. Využijete ho aj v kuchynskej a aj v obývacej časti miestnosti. Oddeliť tieto dve časti môžete aj vytvorením kuchynského ostrovčeka. Priestor nad ním môžete efektívne využiť. Umiestnite nad ostrovček otvorené poličky a získate tak miesto na rôzne koreničky, bylinky a pod.

Ak sa stále neviete rozhodnúť či miestnosti spojiť, prípadne chcete všetky nevýhody znížiť na minimum máme pre vás riešenie. Kuchyňu od obývacej časti môžete oddeliť posuvnými dverami.

Obývačka s kuchyňou – dajte si záležať na zladení

Zladiť kuchyňu s obývačkou nie je problém. Zjednotiť ho môžete podlahou a aj nábytkom v jednom dizajne. Na trhu dnes nájdete nábytok do kuchyne, jedálne a aj obývačky v jednom štýle. Riešením je tiež nábytok na mieru. Môžete si dať zhotoviť nábytok do kuchyne a aj obývačky v rovnakom dizajne.

Rovnaká podlaha miestnosť scelí, ale nezabúdajte, že podlaha v kuchyni je viac zaťažovaná. Preto si zaobstarajte podlahu, ktorá bude odolnejšia – odolnejší laminát, PVC alebo linoleum. V obývacej časti môžete dať na podlahu kusový koberec, ktorý jej dodá na útulnosti. Zároveň sa tak obývačka optický oddelí od kuchyne.

Pozor na prejedanie

Spojená obývačka s kuchyňou môže mať zlý vplyv na vašu telesnú hmotnosť. Pri sledovaní televízora vám nebude nič brániť v tom, ísť si pripraviť niečo na jedenie. Film predsa budete dobre vidieť aj od sporáku. Dajte si pozor hlavne na večerné prejedanie.

Záchod v kúpeľni – áno či nie?

Ďalšími miestnosťami ktoré by ste mohli prepojiť je WC a kúpeľňa. Ak ich prepojené máte možno rozmýšľate nad tým, či by nebolo lepšie ich rozdeliť. Každé riešenie má svoje plusy aj mínusy.

WC a kúpeľňa spolu

Výhody

  • získate viac funkčného priestoru – môžete dať do kúpeľne viac skriniek, práčku a aj sušičku.
  • kúpeľňa je prevzdušnená a hromadenie vodných pár nie je také zreteľné ako v malej miestnosti.
  • po použití toalety si môžete hneď umyť ruky. Nemusíte chytať kľučky dverí aby ste sa dostali k umývadlu v kúpeľni.

Nevýhody

  • nedostatok súkromia – ak trávite na WC dlhší čas zvyšok rodiny musí počkať kým sa miestnosť uvoľní aby si mohli napr. len umyť ruky, urobiť rannú či večernú hygienu alebo sa osprchovať.
  • fekálne baktérie – pri spláchnutí sa do ovzdušia dostávajú jemné aerosoly vody, ktoré obsahujú fekálne baktérie. Ak ste sa rozhodli spojiť WC a kúpeľňu snažte sa záchod umiestniť čo najďalej od ostatného vybavenia.
  • zápach – počítajte tým, že zápach, ktorý je súčasťou vykonania veľkej potreby sa bude šíriť po celej kúpeľni. Česať, alebo umývať si zuby pri takejto aróme nemusí vyhovovať každému.
  • zabudnite na dlhý pobyt vo vani plnej teplej vody. Každú chvíľu vám bude niekto klopať na dvere, že potrebuje ísť na toaletu.

Spojená kúpeľňa s WC je vhodná pre menej početné rodiny, alebo páry. Po tomto bytovom riešení siahajú aj ľudia, ktorí bývajú v malých panelových bytoch.

Ak chcete WC a kúpeľňu oddeliť nemusíte robiť žiadne veľké stavebné práce. Miestnosť môžete rozdeliť sklenou alebo plastovou priečkou. Pokiaľ máte viac priestoru môžete na predelenie využiť skrinky.

Ak ste sa rozhodli pre väčšie úpravy a chcete oddeliť WC od kúpeľne stenou je dobré ak na WC dáte aj malé umývadlo na umytie rúk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *