Podlaha spolu s farebným prevedením stien patrí medzi najvýraznejšíe prvky interiéru, ktoré po vkročení do miestnosti zvyčajne ako prvé dokážu pritiahnuť naše pohľady. Premyslene vybratá podlaha tak môže vhodným spôsobom podčiarknuť atmosféru vnútorných priestorov montovaného domu. Platí to však aj opačne a nevhodná podlaha celkový dojem z inak bezchybného interiéru môže úplne pokaziť. Výberu podlahy do interiéru bude preto potrebné venovať patričnú pozornosť.
Podlahy do domu skutočne nemôžu ostať bez povšimnutia. O to viac, ak okrem dokonalého vzhľadu budú musieť vyhovovať aj ďalším dôležitým kritériám, ktoré sme doteraz ešte nespomenuli. Podlaha bude totiž denno-denne vystavovaná mnohým skúškam odolnosti. No a na mysli teraz samozrejme nemáme bežné chodenie po podlahe. Akákoľvek podlaha dostane zabrať predovšetkým od malých nezbedníkov, ktorý jej odolnosť preveria rozliatymi nápojmi a kolieskami autíčok alebo vláčikov. Ich vystrájanie potom môže na podlahe zanechať rôzne škrabance. Odolnosť podlahy tak v tomto prípade môže nabrať na osobitnom význame a tento parameter bude pri výbere patriť pravdepodobne medzi najdôležitejšie.
Ďalším kritériom, ktoré môže v konečnom dôsledku ovplyvniť výber podlahy do interiéru nízkoenergetického montovaného domu, je vhodnosť podlahy pre nízkoteplotné podlahové vykurovanie. V nasledujúcich riadkoch vám preto predstavíme laminátové a vinylové podlahy, ktoré môžu bez akýchkoľvek kompromisov vyhovovať všetkým spomínaným požiadavkám.
Laminátová podlaha
Tieto podlahy vo všeobecnosti patria k najčastejšie používaným podlahám. Pozostávajú zo štyroch vrstiev. Prvá vrstva zodpovedá za odolnosť podlahy a je priehľadná, pretože pod ňou sa nachádza fototapeta s akýmkoľvek vzorom skutočného dreva. Nasleduje mimoriadne pevná jadrová doska HDF, ktorá disponuje výbornou odolnosťou voči vlhkosti. Posledná je vyrovnávacia vrstva.
Výhody laminátovej podlahy:
- široký výber vzorov s vernou imitáciou dreva: vyberať si však môžete aj podľa povrchovej úpravy, teda z matného, lesklého alebo vysoko lesklého prevedenia
- vynikajúca odolnosť voči škrabancom
- stálofarebnosť: podlaha vyzerá aj po rokoch, ako v čase inštalácie
- odolnosť voči ohňu
- nevyžaduje leštenie, voskovanie alebo lakovanie
Dôvod obľúbenosti laminátových podláh spočíva tiež v nenáročnej inštalácii a jednoduchej údržbe. Podlaha je samozrejme vhodná aj pre teplovodné alebo elektrické podlahové vykurovanie.
Vinylová podlaha
Podlaha tohto typu je vyrobená zo syntetického materiálu, ktorý disponuje výbornou odolnosťou voči vode a povrchovému oderu. Tieto vlastnosti vinylovú podlahu predurčujú na inštaláciu aj do tých najintenzívnejšie využívaných miestností nízkoenergetického montovaného domu.
Výhody vinylovej podlahy:
- široká paleta vzorov dreva, kameňov, dlažieb alebo korku
- odolnosť voči vode a vlhkosti: tieto vlastnosti jej dávajú uplatnenie aj v náročných priestoroch kúpelne alebo kuchyne
- výborné tlmenie zvuku
- vysoká odolnosť voči poškriabaniu
- teplý a príjemný povrch: menšie deti pri hraní väčšinou posedávajú na zemi a práve vďaka teplému povrchu môže byť vinylová podlaha perfektnou voľbou, pre detské izby
Vinylová podlaha sa podobne ako laminátová vyznačujú jednoduchou inštaláciou a údržbou. Podlahy do interiéru tohto typu disponujú bezkonkurenčnou tepelnou vodivosťou a preto sa hodia pre akékoľvek podlahové vykurovanie.
Svetlá alebo tmavá podlaha?
Ako sme už v úvode nášho článku naznačili, správny výber podlahy môže podstatným spôsobom ovplyvniť celkový dojem z interiéru montovaného domu. Podlaha tak môže zvýrazniť jeho výnimočnosť alebo mu naopak na vzhľade ubrať. Súlad farieb bude preto mimoriadne dôležitý a výber farebného prevedenia podlahy, či jej vzoru rozhodne nepodceňujte. Správna hra farieb totiž dokáže zmeniť akúkoľvek miestnosť na nepoznanie. Pozrime sa teda spoločne, ako by to malo vyzerať v praxi.
Vo všeobecnosti sa svetlejšie odtiene podlahy hodia na rozjasnenie menších priestorov alebo takých, miestností montovaného domu, ktoré sú dispozične orientované na sever s minimom priamych slnečných lúčov. Svetlejšie odtiene podlahy pôsobia síce čisto, ale pozor si treba dávať na kombináciu so studenými farbami stien. Takáto miestnosť potom môže pôsobiť stroho a neútulne. Na svetlejšie farebné prevedenie podlahy bude vhodné myslieť napokon aj pri zariaďovaní montovaného domu nábytkom. Na takúto podlahu sa totiž hodia skôr tmavšie kúsky. Rovnako ladený nábytok s podobnými odtieňmi ako má podlaha by mohol spôsobiť, že interiér domu bude vyzerať nevýrazne a fádne.
Tmavá podlaha si bude vyžadovať priestorovo veľkorysejšie miestnosti alebo potom priestory, ktoré disponujú dostatkom svetla. Najmä vtedy môžu tmavšie odtiene podlahy prispieť k zvýrazneniu interiéru. Takáto podlaha si výborne rozumie so svetlými odtieňmi stien. Nebojte sa preto farebných odtieňov bielej, krémovej alebo sivej. Kombináciu tmavej podlahy so sýtejšími a tmavšími odtieňmi si môžete dovoliť iba v tom prípade, že miestnosť bude skutočne rozmerovo nadštandardná. Tmavé podlahy sa nehodia pre úzke a nižšie miestnosti.
Výsledok môže stáť za to
Nech už sa rozhodnete pre laminátovú alebo vinylovú podlahu, ich inštalácia rozhodne nebude krokom vedľa. Ktorákoľvek z nich dokáže spoľahlivo odolávať nielen opätkom vašich topánok, ale predovšetkým malým rozvášneným ratolestiam. A ak pri výbere podlahy prihliadnete na požiadavky miestností a farebne ich zladíte, tak sme si celkom istí, že konečný výsledok môže byť perfektný.