Blog

Čo môže predražiť stavbu rodinného domu?

Finálnu cenu rodinného domu dokáže ovplyvniť viacero faktorov a rozhodnutí. Ak teda nechcete zbytočne predražiť stavbu domu, mali by ste pri plánovaní výstavby myslieť na „detaily“, ktoré vám neskôr ušetria tisícky eur.

Stavajte s rozumom

Úsporu finančných prostriedkov alebo presnejšie povedané pokojnú výstavbu rodinného domu  bez neočakávaných výdavkov môžu priniesť moderné projekty rodinných domov s nekomplikovanými tvarmi. Pri takýchto rodinných domoch odpadá realizácia zložitých a prácnych detailov, ktoré v konečnom dôsledku nie sú pre architektúru domu často žiadnym prínosom a iba zbytočne vytiahnu peniaze z vášho vrecka. Stavať by ste teda mali pokiaľ možno čo najjednoduchšie.

Niečo podobné však platí aj pre veľkosť rodinného domu. Priestorovo predimenzovaný dom prináša nielen zbytočne nevyužitý priestor, či vyššie prevádzkové náklady. Každý štvorcový meter navyše v prvom rade, predraží stavbu rodinného domu o niekoľko ďalších stoviek eur. Stavať treba preto podľa svojich reálnych potrieb. Nič viac a nič menej. Vedeli ste však, že stavbu rodinného domu dokáže podstatným spôsobom predražiť tiež výber nevhodného pozemku?

Na pozemku si dajte záležať

Rovinatosť alebo svahovitosť pozemku, teda jeho profil, ale nepriamo aj orientácia pozemku na svetové strany môže do veľkej miery rozhodnúť o zvýšených výdavkoch na výstavbu domu alebo na jeho neskoršiu prevádzku. Už vo fáze plánovania výstavby rodinného domu bude teda vhodné výber pozemku konzultovať s architektom alebo projektantom stavebnej firmy, ktorá vám bude stavať rodinný dom.

V prípade, že stavebný pozemok už vlastníte urobia všetko preto, aby ako individuálny, tak aj katalógový projekt rodinného domu čo najviac zohľadňoval špecifiká pozemku. Skúsený architekt alebo projektant vám poskytnú reálny pohľad na slabé i silné stránky pozemku, ktoré môžete napokon využiť vo váš prospech. Pri strmom alebo svahovitom pozemku, však predsa len treba počítať s vyššími výdavkami, ale o tom si už povieme v nasledujúcich riadkoch.

Strmý a svahovitý pozemok si vypýta svoje

Ak nevlastníte rovinatý pozemok, budete sa musieť vysporiadať hneď s niekoľkými skutočnosťami.  Strmý a svahovitý pozemok bude pred výstavbou domu vyžadovať odkopanie a uloženie zeminy, ktorú neskôr po zhotovení domu použijete na prípadné terénne úpravy. Prebytočnú zeminu bude zasa potrebné vyviesť niekde na skládku. To je však iba špička ľadovca. Náklady začnú poriadne stúpať  až s budovaním základov. Viac debniacich tvárnic, betónu, štrku i samotných prác pri zhutňovaní lôžka pod základovou doskou si vyžiada minimálne 3 až 4 tisícky eur navyše.

Peniaze navyše aj pri pozemku pod úrovňou cesty a so spodnou vodou

Pri pozemku situovanom pod úrovňou prístupovej cesty, treba počítať so zvýšením úrovne základovej dosky tak, aby stekajúca dažďová voda nestihla napáchať škody na vašom dome. Pri takomto pozemku nepodceňte ani kanalizáciu, ktorá by mala byť umiestnená nad úrovňou verejnej kanalizácie.

Problémom niektorých pozemkov je nepriepustná vrstva podložia a vysoká hladina spodnej vody. V takomto prípade to musíte riešiť nielen izoláciou základov, ale aj zhotovením drenážnych systémov, ktoré zachytia a odvedú nechcenú vodu preč od múrov rodinného domu. Podčiarknuté zhrnuté, zvýšenie úrovne základovej dosky spolu s izoláciou základov a zhotovením drenáže vás môže navyše vyjsť na 5 000 €.

Nevhodná orientácia pozemku na svetové strany tiež nie je žiadne terno

Výhrou nie je ani nevhodná orientácia pozemku na svetové strany. Dispozičné usporiadanie jednotlivých miestnosti domu totiž musí mať svoju logiku a systémovú nadväznosť. Správna orientácia domu na svetové strany môže priniesť zaujímavú úsporu na vykurovaní. Tá sa môže v závislosti od výmery domu a veľkosti presklených plôch pohybovať niekde na úrovni od 25 do 35%. Ideálna orientácia domu s väčším presklením okien je samozrejme na južnú stranu, pričom pre vchádzanie na pozemok je optimálna severná strana.

Pozor na chýbajúce inžinierske siete

Pred výstavbou rodinného domu je ideálne zistiť maximum informácií o všetkých dostupných inžinierskych sieťach nachádzajúcich sa v okolí pozemku. Pri samotnej realizácii napojenia domu na vodu, kanalizáciu, plyn alebo elektrinu sa totiž prihliada na vzdialenosť týchto sietí od hranice pozemku. Privedenie inžinierskych sietí z väčšej vzdialenosti stojí samozrejme peniaze navyše.

V prípade, že sa pri pozemku nenachádza niektorá z prípojok, budete  musieť použiť náhradné riešenie. Pri absencii kanalizácie, vybudovať žumpu alebo investovať do čističky odpadových vôd, pri chýbajúcej prípojke vody si budete musieť zriadiť studňu a chýbajúci plyn nahradiť elektrickým vykurovaním, či tepelným čerpadlom. Všetko sú to ale nemalé peniaze, ktoré budete musieť napokon zaplatiť zo svojho vrecka. Stavba rodinného domu sa tak opäť predraží rádovo o niekoľko tisícok eur.

Ak si neviete rady obráťte sa na nás

V prípade, že v blízkej budúcnosti plánujete výstavbu montovaného domu a nie je vám niečo jasné, či už sa to týka pozemku alebo výstavby montovaného domu, neváhajte nás kontaktovať. Poradíme vám a navrhneme najoptimálnejšie riešenie, ktoré bude zohľadňovať vaše individuálne potreby alebo požiadavky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *