Blog

Výber správnej kuchynskej linky – Prečo si dať na tom záležať?

Možno ste sa nad tým nikdy nezamysleli, ale v kuchyni trávite pomerne veľa času. Hneď ráno v nej pripravujete raňajky, večer zasa niečo na večeru. Mnohí z vás si určite v kuchyni dajú záležať na nedeľnom obede. Nech ste akokoľvek zdatný v kuchyni, bez nej dom ani žiadny iný byt jednoducho nemôže byť. A práve ku kuchyni neodmysliteľne patrí aj kuchynská linka. Práve na ňu sa v tomto článku zameriame. Poradíme vám, ako vybrať najvhodnejšiu kuchynskú linku do vášho príbytku, a na čo zamerať výber správnej kuchynskej linky.

Zamyslite sa nad vhodným štýlom kuchyne

 

Dnešná doba nám ponúka veľké množstvo možností. Aj kuchynské linky majú viacero štýlov, ktoré pasujú do vybraných kuchýň. Vybrať si môžete napríklad:

  • Tradičný: tento štýl odkazuje na nadčasový vzhľad. Sem môžeme zaradiť maľované skrinky so sklenenými dverami, biele dlaždice, ozdobné lišty s priemyselnými prvkami, spotrebiče a retro svietidlá.
  • Vidiecky: do tohto štýlu môžeme zaradiť napríklad organicky rustikálny, prírodný alebo modernejší vzhľad. Typickým znakom vidieckeho štýlu kuchyne je funkčnosť a pohodlie kuchyne.
  • Moderný: pri modernom štýle existuje množstvo pohľadov na to, čo je vlastne moderný štýl kuchyne. Tento štýl však má zopár presných charakteristických prvkov. Vyznačuje sa najmä elegantnou sofistikovanosťou a  efektívnym minimalistickým vzhľadom. Ústredným prvkom modernej kuchynskej linky sú kvalitné materiály ako exotické drevo, nehrdzavejúca oceľ alebo iné materiály, ktoré sa vyznačujú značným luxusom.
  • Priemyselný: tento štýl sa vyznačuje vysokými stropmi, veľkými oknami a tehlovým vzorom. Priemyselná kuchyňa ponúka otvorený priestor s drsnými štruktúrovanými materiálmi.

Tvar kuchynskej linky

 

Tvar kuchynskej linky je takisto veľmi dôležitý, pretože sa viaže priamo na priestor. Ak je vaša kuchyňa malá, určite zvoľte rovnú kuchynskú linku. Je to kvôli tomu, že pri rovnej linke vzniká priestor na prácu a pohyb popri linke. V menšej kuchyni nájdu svoje miesto aj nástenné skrinky a zabudované spotrebiče. Čo sa týka veľkých, priestranných interiérov, sem perfektne sadnú rohové kuchynské linky, ktoré dokonale vyplnia priestor. Aj rohovú kuchynskú linku môžu dopĺňať nástenné skrinky, ktoré efektívne rozšíria vaše možnosti pre uskladnenie kuchynských potrieb či riadu. Do naozaj priestranných kuchýň sa hodí aj praktický ostrovček.

Zvoľte vhodný materiál

 

Od zvoleného materiálu závisí potom množstvo faktorov ako je vzhľad, odolnosť a celková kvalita. Preto veľmi dobre zvážte, z akého materiálu bude vaša kuchynská linka vyrobená. Ak zvolíte drevo, nechajte vyniknúť jeho prirodzenú štruktúru. Pri dreve však budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Ak silou mocou chcete mať kuchynskú linku pripomínajúcu drevo, môžete sa rozhodnúť pre lacnejšiu verziu, teda laminát. Laminát môže byť buď imitáciou dreva, alebo lakovanou verziou. Výhodou laminátu je odolnosť a jednoduchá údržba.

Farba kuchynskej linky

 

Výber správnej kuchynskej linky sa nezaobíde ani bez zamerania sa na farbu. Ak sa vám páči lesklá linka, nebojte sa jej! Lesklé skrinky totiž dodávajú kuchyni čistý vzhľad, sú veľmi elegantné a očarujúce. Ak si však potrpíte na dokonalú čistotu, tak myslite na to, že na lesklej kuchynskej linke bude vidieť každý odtlačok prsta. Ak sa vám páči biela kuchynská linka, stelesňuje to váš zmysel pre čistotu a minimalizmus. V kuchyni nebudete mať dojem, že vám chýba svetlo. V prípade tmavších farieb platí, že ak ich spojíte so svetlým dizajnom kuchyne, docielite, že sa vytvorí krásny a jedinečný vzhľad kuchyne.

Dôraz klaďte na detaily

 

Každý detail môže vašu kuchyňu priviesť do dokonalosti. Ak ste si zvolili skrinky a zásuvky s úchytkami, je dôležité zamyslieť sa, aké materiálové a farebné prevedenie by sa ku vašej kuchynskej linke hodilo najviac.  Dbajte na výber vodovodnej batérie alebo drezu, ktorému sme sa venovali v článku „Ako vybrať kuchynský drez.“ V kuchyniach zohráva dôležitú úlohu aj osvetlenie, a to nielen v podobe stropných svietidiel, ale aj v podobe elegantného podsvietenia skriniek či zásuviek. Súhrou všetkých detailov môžete vytvoriť dokonalý celok, ktorý vám pridá na rodinnej pohode.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *