24 apr

Leto nám neúprosne klope na dvere. Ak máte montovaný dom a zvažujete v ňom zavedenie klimatizácie, užitočné informácie sa dozviete v článku ,,Klimatizácia v montovanom dome“. Čo sa týka klimatizácie, neexistuje len jeden typ. Na trhu sa objavuje veľké množstvo klimatizácií rôznych značiek, v rozličných cenových hladinách, s funkciami od výmyslu sveta. Veľmi ľahko sa môže stať, že sa v takom veľkom množstve informácií môžete stratiť. V tomto článku si priblížime, na čo všetko sa zamerať pri výbere klimatizácie.

 

Ako vlastne funguje klimatizácia?

 

Mnohí z nás si myslia, že klimatizácia funguje len na ochladzovanie vzduchu, avšak hneď vás musíme vyviesť z omylu, pretože klimatizáciou si môžete byt ochladiť, vykúriť, odvlhčiť alebo urobiť filtráciu vzduchu. Pri ochladzovaní vzduchu funguje klimatizácia na rovnakom princípe ako chladnička. Vnútorná jednotka nasáva teplý vzduch z miestnosti, ochladzuje ho a posiela ochladený vzduch späť do miestnosti. Teplo, ktoré zo vzduchu odobrala, odovzdáva cez chladiace médium v rúrkach do vonkajšej jednotky, ktorá ho uvoľní do vonkajšieho prostredia. Pri kúrení funguje klimatizácia opačne ako pri ochladzovaní vzduchu. Princíp je teda veľmi jednoduchý a rozumieť by mu mal takmer každý.

 

Zamerajte sa na umiestnenie klimatizácie

 

Klimatizáciu umiestňujte podľa toho, kde trávite v dome alebo byte najviac času. Ak najviac času trávite v obývačke, klimatizácia najlepšie poslúži tam. Ak ste už náhodou na dôchodku, odporúčame umiestniť klimatizáciu do spálne, aby ste mali počas spánku v spálni príjemne, a vy sa tak omnoho kvalitnejšie vyspíte. Takisto je potrebné zvážiť umiestnenie podľa toho, ako máte orientované izby. Najlepšie je umiestnenie klimatizácie tam, kde je počas dňa najteplejšie. Ak už máte vybratú miestnosť, pozor si dajte na to, aby ste neumiestnili klimatizáciu tam, kde by vám mohla fúkať priamo do tváre alebo na chrbát. Mnohí z vás určite majú skúsenosť so zdravotnými problémami, ktoré dokázala zapríčiniť napríklad klimatizácia v autách.

Na aký výkon sa máme zamerať pri výbere klimatizácie?

 

Každé ušetrené euro sa nám predsa zíde. Určite je zbytočné kupovať klimatizácie s vysokým odberom elektrickej energie, keď to vlastne nepotrebujeme. Je rozdiel, či potrebujem vychladiť miestnosť v rodinnom dome, bytovom dome alebo vo výškovej budove. Na to, ako vypočítať výkon klimatizácie, vám môže pomôcť aj jeden vzorec. Musíte vynásobiť plochu v m2 číslovkou 100. Napríklad na 30 m2 plochy potrebujete 3,0 kW chladiaceho výkonu. Ak si netrúfate na takýto výpočet, nemusíte sa báť. Firma, ktorá vám bude klimatizáciu montovať, vám určite ochotne pomôže.

 

Zamyslite sa nad tým, koľko miestností chcete ochladiť

 

Tento faktor rozhoduje o množstve klimatizácií a ich výkone. Chladenie jednej miestnosti sa väčšinou rieši jednou vnútornou a jednou vonkajšou jednotkou. Viac miestností ponúka aj viac možností. Každá vnútorná jednotka má aj svoju vonkajšiu. Ide o menej elegantný variant, avšak je to lacnejšie. Druhou možnosťou je multisplit, čo znamená, že máme jednu vonkajšiu jednotku a viacero vnútorných jednotiek.

 

Popremýšľajte nad tým, či chcete mať doma jemný šum, alebo hukot ulice

 

Na tomto aspekte si dajte naozaj záležať. Zvlášť, ak plánujete mať klimatizáciu v spálni. Čím má klimatizácia vyšší výkon, tým je hlučnejšia. Nižšiu hlučnosť zabezpečuje aj technológia invertor. Zaisťuje príjemné fungovanie moderných klimatizácií, ich vyššiu efektivitu, a teda nižšiu spotrebu, nižšiu hlučnosť a dlhšiu životnosť. V súčasnosti sú na trhu klimatizácie, ktoré pracujú tak potichu, že sa to dá prirovnať k šumu padajúceho lístia. Určite nechcete mať doma rušnú ulicu.

Klimatizácie s veľkým množstvom funkcií

Ak ste maniak do moderných technológií, tak oceníte aj inteligentné klimatizácie. V súčasnosti sa dajú klimatizácie ovládať aj na diaľku cez váš mobilný telefón. Môžete si tak zapnúť klimatizáciu ešte na ceste domov, a pripraviť si tak príjemne vychladený vzduch. O moderných technológiách sa môžete dočítať aj v článku ,,Čo je to inteligentná domácnosť, a čo všetko so sebou prináša“.  Ak si zas potrpíte na prehnanú hygienu, existujú klimatizácie so špeciálnym filtrom, ktorý odstraňuje zo vzduchu baktérie, vírusy či prachové častice. Nezabúdajte však, že všetky inteligentné prvky ovplyvnia výslednú cenu klimatizácie.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *