Blog

Čo je to inteligentná domácnosť, a čo všetko so sebou prináša?

Mať vlastné bývanie, to neznamená len mať postavený dom alebo kúpený byt. Neodmysliteľnou súčasťou bývania je, prirodzene, aj domácnosť. Každý z nás je vyznávačom určitých trendov. Niekto má rád retro štýl, niekto má zas rád praktickosť. Určite sa však medzi vami nájdu aj takí, ktorí lipnú na moderných technológiách, ktoré prináša IT sektor. A presne pre takých je inteligentná domácnosť. V tomto článku sa zameriame na to, čo je inteligentná domácnosť a aké úskalia a výhody so sebou prináša tento typ domácnosti.

Čo je inteligentná domácnosť

Inteligentná domácnosť pochádza z anglického výrazu (smart home), a predstavuje domácnosť, ktorá využíva prvky domácej automatizácie. Pomocou automatizácie dokážete ovládať takmer všetko v domácnosti, od osvetlenia cez vykurovanie a zabezpečenie domu. Takisto môžete ovládať elektrické spotrebiče a iné integrované prvky. Inteligentná domácnosť sa vyznačuje hlavne efektívnosťou, pohodlnosťou a bezpečnosťou. Všetky prvky inteligentnej domácnosti môžete ovládať pomocou vášho smartfónu, tabletu alebo PC, a to dokonca aj vtedy, keď ste od domu vzdialení niekoľko stoviek kilometrov.

Čo všetko dokáže inteligentná domácnosť?

Už v úvode článku sme naznačili, že ide o vynikajúcu vymoženosť dnešnej doby. V klasickej domácnosti musíte neustále premýšľať nad veľkým množstvom vecí. Každému z nás sa určite stalo, že premýšľal nad tým, či pred odchodom zhasol svetlá alebo vypol sporák, zatvoril okno a podobne. V inteligentnej domácnosti nemusíte nič z tohto riešiť. Ihneď po opustení domu sa zhasnú všetky svetlá, kúrenie sa prepne do úsporného režimu, odpoja sa spotrebiče v inteligentných zásuvkách. V prípade, že nemáte elektronický uzáver plynu či elektricky ovládané okná, na potenciálne nebezpečenstvo dostanete upozornenie skôr, než stihnete odísť. Všetky tieto vymoženosti znejú určite lákavo.

Výhody inteligentnej domácnosti

Výhody inteligentnej domácnosti sme už čiastočne načrtli vyššie. Skúsme sa výhodám inteligentnej domácnosti povenovať v širšom meradle. V prvom rade nesmieme zabudnúť na úsporu elektrickej energie. Výhodou je aj ovládanie kúrenia, resp. klimatizácie. Pred príchodom domov si tak viete vytvoriť doma teplotu, aká vám vyhovuje. Dôležitá je aj bezpečnosť. Súčasťou inteligentnej domácnosti sú napríklad kamery, alarm, ba dokonca aj zámky. Vždy tak viete, čo sa v dome a okolí domu práve deje. Okrem toho si viete nastaviť rôzne vymoženosti. Nastaviť si môžete, aby sa vám ráno zapol kávovar, rozostreli žalúzie, zaplo sa rádio a pod. Všetky tieto náležitosti určite stoja zváženie vytvorenia inteligentnej domácnosti práve u vás doma.

Bez nevýhod by to, samozrejme, nešlo

Všetko, čo sme doteraz spomenuli, znie určite lákavo pre každého. Pri aplikovaní inteligentnej domácnosti však musíte zvažovať aj určite riziká. Najskôr sa zamerajte na to, aby celá domácnosť pochádzala od jedného výrobcu. Ak budete značky kombinovať, veľmi rýchlo sa stane, že spolu nebudú spolupracovať. Aj v dnešnej dobe sa občas stane, že nastane výpadok elektrickej energie. V takomto prípade má inteligentná domácnosť problém. Problém máte aj vtedy, ak nastane porucha tohto systému. Netreba sa preto spoliehať len na inteligentnú domácnosť, ale treba vedieť jednotlivé prvky domácnosti ovládať aj manuálne. V niektorých prípadoch je problémom aj cudzí jazyk. Niektoré centrálne jednotky majú používateľské prostredie iba v angličtine, a hlasoví asistenti zatiaľ nevedia ani po česky, ani po slovensky. Zabudnúť nemôžeme ani na útok hackerov, čo predstavuje v tomto prípade veľkú hrozbu.

Záver

To, či sa rozhodnete pre inteligentnú domácnosť, závisí iba od vás. Vždy treba však dobre zvážiť, či je táto možnosť stvorená priamo pre vás. Veríme, že vám tento článok pomohol rozhodnúť sa, akú domácnosť chcete mať vo vašom dome či byte. Inteligentná domácnosť určite stojí za zváženie a nie je vôbec tak nákladná, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Rozdiel oproti klasickým domácnostiam je len niekoľko stoviek eur. Ak ste veľkým fanúšikom inteligentného vybavenia v domácnosti, okrem inteligentnej domácnosti si na našej stránke môžete prečítať všetko o inteligentných ohrievačoch vody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *