03 júl

Leto je v plnom prúde. Vy už máte postavený svoj vytúžený domček, a pri pohľade na záhradu premýšľate nad tým, že vám tam niečo chýba. Niekto vysádza stromy, ktoré mu v horúcich letných dňoch poskytujú tieň, iní zasa stavajú altánky pre večerné rodinné grilovačky. Mnohým z vás však napadne, že na škodu nebude ani záhradný bazén. Pri nadzemných bazénoch je málo starostí. Väčšinou potrebujete len vhodné miesto pre bazén a ideálnu podložku, akou je napríklad špeciálna penová podložka alebo trávnatý koberec. V nadzemnom bazéne sa vyšantia deti a zabaviť sa môžu aj dospelí. Ak ste však fanúšikom plávania, vhodnejším bazénom je určite väčší, zapustený alebo murovaný bazén. Výstavba takéhoto bazéna je zložitejšia, a ak sa rozhodnete stavať bazén svojpomocne, potrebujete mať okolo neho vyriešených zopár dôležitých záležitostí.

Príprava

V prvom rade potrebujete vybrať vhodné miesto pre zapustený bazén. Pri vhodnom mieste riešime ako prvú prístupovú cestu. Tú potrebujeme hlavne pre bager, ktorý bude vykonávať výkopové práce. Ak ste sa rozhodli pre laminátový alebo plastový bazén, prístupová cesta je potrebná pre dodanie samotného bazénu. Po prístupovej ceste je potrebné riešiť aj tvrdosť pôdy a výšku podzemnej vody. Radíme vám umiestniť bazén v dostatočnej vzdialenosti od stromov, nakoľko vám do bazéna môžu z týchto stromov napadať listy. Taktiež musíte myslieť aj na to, že ponad bazén nesmie viesť elektrické napätie.

Stavebné povolenie

Ak ste si mysleli, že pri stavbe zapusteného bazéna nepotrebujete stavebné povolenie, musíme vás vyviesť z omylu. Každý nový bazén musí byť schválený úradmi. Po naplánovaní výstavby musíte podať žiadosť na príslušné orgány. Proces schvaľovania sa bude líšiť podľa mesta alebo obce, kde bývate. Vydanie povolenia však zvyčajne netrvá dlhšie ako šesť týždňov. V letných mesiacoch bude trvať vybavenie povolenia trochu dlhšie, preto vám odporúčame vybavovať toto povolenie skôr v jarných mesiacoch. Ak si na výstavbu bazéna zavoláte firmu, povolenie dokáže vybaviť za vás.

Začatie stavebných prác

Ak už máte vybraté vhodné miesto a dostali ste už aj stavebné povolenie, nič vám nebráni začať vykonávať stavebné práce. Ako prvé musíte urobiť výkopové práce. Tie je možné realizovať dvomi spôsobmi. Buď sa realizujú ručné práce, ktoré sú zdĺhavé a potrebujete na ne väčšie množstvo ľudí, alebo ich budete realizovať minibagrom. Po vykopaní dna nasleduje zhotovenie betónovej dosky. Je veľmi dôležité, aby bol betón rovný, tvrdý a suchý. Na tento betón môžete umiestniť stavebnú fóliu, ktorá betón chráni pred dažďom. Po zhotovení betónového dna nasleduje postavenie stien bazéna. V prípade, že ste sa rozhodli pre laminátový alebo keramický bazén, murovanie stien nie je potrebné. Pri osádzaní bazéna sa boky zaisťujú a prisýpajú zvlhčeným betónom. Čo sa týka keramického bazéna, nie sú nutné žiadne betónové základy ani murovanie bočných stien. Potrebné je len lôžko zo štrku. V prípade murovaného bazéna je po postavení vnútorných stien potrebné omietnuť ich vápenno-cementovou maltou.

Dokončovacie práce

Po postavení a omietnutí vnútorných stien nesmieme zabudnúť ani na vonkajšie steny. Tie musíme takisto omietnuť vápenno-cementovou maltou. Potom nasleduje hydroizolácia z hrubej vrstvy bitúmenu. Po hydroizolácii musíme pripevniť fóliu s okrúhlymi výstupkami, ktorá chráni steny pred poškodením. Zabudnúť nemôžete ani na technologickú šachtu. Na vonkajšie steny bazéna môžete následne inštalovať prítokové a odtokové rúry. Po vykonaní všetkých technických prác nasleduje zasypanie bazéna zeminou. Okolie potrubia zasypte drobným
pieskom alebo štrkom. Vnútro bazéna musíte vystlať fóliou. Na tento úkon je vhodnejšie, ak si zavoláte profesionála. Steny aj dno musia byť pred jej položením dokonale hladké a vystierkované. Každá nerovnosť bude viditeľná. Montáž technológií radšej nechajte na
profesionálov. Niektoré bazénové technológie je nutné inštalovať ešte pred betónovaním. Bazén je takto pripravený na napustenie vodou. Sledujte, či sa na nejakom mieste netvoria bubliny, alebo či vody cez noc neubudne. Ak je to tak, musíte vodu znova odčerpať a netesné miesto utesniť.

Cena murovaného bazénu

Ceny jednotlivých bazénov sa v rôznych prípadoch líšia. Ak si postavíte murovaný bazén svojpomocne, ceny takýchto bazénov začínajú na 4 000 €. Ak vám takýto bazén postaví firma, pripravte si minimálne 12 000 €. Postavením bazéna však náklady nekončia. Musíte sa oň dôkladne starať. Po lete je potrebné bazén zazimovať. Uloženiu bazéna na zimný spánok sme sa venovali v článku Uložte bazén na zimný spánok. 

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *