Blog

Jarné práce okolo domu

Jar nám už nezadržateľne klope na dvere. S príchodom jari nás však čakajú aj určité povinnosti, na ktoré by sme určite nemali zabudnúť. Jarné práce sa netýkajú len záhrady, ale aj domu. V tomto článku sa zameriame na najdôležitejšie jarné práce na dome a v okolí domu. Ktoré to teda sú?

 

Kompletné upratovanie

 Tu vám odporúčame začať. Od jesene sa v záhrade nachádza veľké množstvo neporiadku. Ak v nej pestujete nejaké rastliny, je možné, že na zazimovanie ste použili smrekové konáre. V záhrade sa môže nachádzať aj staré lístie. Okrem odpadu zo stromov sa tu však po zime objavuje množstvo iného neporiadku, ako napríklad biologického odpadu, štrku a piesku, ktorý bol určený na posýpanie chodníkov a pod. Toto všetko musí ísť zo záhrady hneď preč.

 

Čistenie odkvapov

 Spolu s jarou prichádzajú aj rôzne prekvapenia od počasia. Aj keď tie sú viditeľné už aj v zime, na jar to býva z hľadiska počasia ešte pestrejšie. Prichádza topenie snehu a návaly dažďov. Preto musíte byť na tieto výkyvy počasia dobre pripravený. Najlepšie si dom pripravíte tak, že si skontrolujete odkvapy. Odvodňovanie domu je veľmi dôležité. Ak sú odkvapy upchaté, voda bude pretekať a môže sa zhromažďovať v základoch.

 

Kontrola a oprava strechy po zime

 Strecha v zime dostáva poriadne zabrať. Preto by ste strechu mali kontrolovať aj na jar, nielen pred zimou. Túto kontrolu rozhodne nezanedbajte, pretože dôkladnou kontrolou strechy si v budúcnosti môžete ušetriť pekných pár stoviek, možno aj tisícov eur. Pozorne si všímajte, či náhodou nedošlo k poškodeniu krytiny alebo vzniku preliačín. Tieto preliačiny vznikajú dôsledkom tlaku ťažkého mokrého snehu a vplyvom mrazu. Pozor si dávajte aj na vznik prípadnej korózie. Pri súčasných typoch strešných krytín je však korózia málo pravdepodobná. Zabudnúť nesmiete ani na podkrovie. Dôraz pri kontrole klaďte hlavne na strešné okná a okolie komínov, kde môže dochádzať k zatekaniu. Kontrolu krovu však nezanedbajte. Vplyvom vlhkosti môžu vznikať plesne, ktoré krov dokážu poškodiť. Ak náhodou zistíte nejaké poškodenie, ktoré si netrúfate opraviť sami, určite zavolajte odborníkov.

 

Ochrana pred hmyzom

 Jar, to nie je len rozkvitanie prvých jarných kvetov a štebot vtáčikov. Spolu s prebúdzaním jari sa prebúdza aj hmyz, ktorý vie byť pekne otravný. Preto nezabúdajte na ochranu domu proti hmyzu. Určite nechcete, aby sa zabýval vo vašom príbytku. Dôkladne skontrolujte všetky diery a praskliny, cez ktoré sa hmyz môže dostať do domu. Takisto dôkladne skontrolujte aj sieťky na oknách alebo dvere na terasu či balkón. Ak zistíte, že sú nejakým spôsobom poškodené, nezostáva vám nič iné, ako namontovať nové, prípadne, ak ste manuálne zručný, opraviť tie staršie sieťky.

 

Kontrola rozvodov a inštalácií

V zime je časté striedanie teplôt, vlhkosti a mrazu, a preto je dobré skontrolovať, ako je na tom prívod energie do domu. Skontrolujte plynový kotol, komín alebo krb. Vizuálne prekontrolujte prívody vody, kanalizáciu a kúrenie.

 

Starostlivosť o drevo

Drevo je veľmi náchylné na zimné výkyvy teplôt a vyčíňanie počasia. Preto je potrebné vykonať kontrolu každého kúska dreva, ktoré sa nachádza v exteriéri. Do prasklín v dreve sa môže veľmi ľahko dostať vlhkosť, čo spôsobuje plesnenie dreva, alebo ho vlhkosť môže poškodiť aj inak. Ak sú škody veľké, odporúčame drevo vymeniť úplne. V prípade menších škôd sa dá drevo ošetriť napríklad lakmi, nátermi s UV filtrom a pod.

 

Príprava bazénu na leto

Ak máte bazén, určite poznáte, koľko práce a starostlivosti si bazén vyžaduje. Starostlivosti bazénu po zime sme sa venovali v tomto článku, teraz si niečo povieme o starostlivosti o bazén po zime. Vypustený bazén prekontrolujte zblízka, či náhodou na ňom mráz nespôsobil nejaké škody. Taktiež prekontrolujte filtráciu a rozvody, či náhodou nie sú poškodené od zvierat. Potom už stačí len vyčistiť a pripraviť na napustenie.

 

Kontrola stromov v okolí domu

Na túto kontrolu rozhodne nezabúdajte. Poškodené stromy totižto môžu predstavovať hrozbu pre rôzne elektrické vedenia, ale vedia narobiť neplechu aj na fasáde či oknách. Preto skontrolujte konáre a vetvy stromov, či sú dosť silné na to, aby odolali búrkam a vetrom, ktoré v lete vedia napáchať škody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *