05 sep

V prípade montovaných domov hovoríme o komplexnej koncepcii a dôkladne premyslenom stavebnom procese. Ľudstvo sa od jak živa pokúša všetko zjednodušovať  a urýchľovať, a to bez akýchkoľvek kompromisov v oblasti aktuálnych štandardov a nárokov. Presne to sa stalo aj v oblasti bývania. Ľudia chcú žiť vo svojom, moderne, ale  zároveň lacno. A tak nastal čas pre inteligentné montované domy, ktoré sú k dispozícii takmer pre všetkých.

Poklepávate si na čelo, ako je možné, aby niečo  také ako dom, bolo súčasne inteligentné? Verte tomu alebo nie, v prípade montovaného domu je tomu tak. Za týmto výsledkom však stoja geniálne mozgy, odborníci a fyzici, ktorí dali hlavy dohromady. Ich cieľom bolo navrhnúť cenovo dostupné vysokokvalitné bývanie, ktoré by spĺňalo súčasné potreby a požiadavky ľudí aj spoločnosti. A podarilo sa. Ultra-nízkoenergetický montovaný dom môžete mať teraz už aj vy.

Kľúčom k energeticky účinnému montovanému domu je vysokokvalitná projekcia

Sebestačný drevodom je schopný pracovať s minimálnou výrobou energie a vytvárať zdravé vnútorné aj vonkajšie podmienky. Spočiatku je dôležité umiestniť budovu do klimatických podmienok, ktoré sa berú do úvahy, a zabezpečiť, aby bolo všetko vrátane pozemku správne orientované ku svetovým stranám. V rámci projekcie je dôležité navrhnúť vhodný tvar domu a strechy, ako aj funkčné usporiadanie všetkých miestností. V praxi toto všetko znamená, že ak má dom profitovať a nezaťažovať rozpočet ani  domáce prostredie, mal by mať tieto charakteristiky:

Tvar energeticky nenáročného domu: Pravidelný, bez veží, vežičiek, zimných záhrad atď. Jednoducho taký, aby sa mohol rovnomerne zohriať.

Tvar strechy: Iba ploché, pultové, sedlové alebo zelené strechy.

Orientácia domu: Sociálne, obytné miestnosti s veľkými zasklenými plochami orientovať na južne strany (J, JV, JZ). Kuchyňa, WC, kúpeľňa a vstup do domu sú potom na severnej strane, či aj na stranách východných alebo západných.

Ľahké certifikované stavebné materiály – to je to veľké tajomstvo

Vo prefabrikovanom dome je všetko izolované tak, aby sa minimalizovali tepelné straty v zime a zabránilo prehriatiu v parných mesiacoch. Obvod, priečky, stropy, podlahy, strecha, okná, dvere a konštrukčné spojenia. Do všetkých týchto miest je vsadzovaná tepelná – vzduchotesná – vodotesná – protipožiarna – akustická izolácia. Výsledkom čoho je, že vlhkosť, plesne, vzplanutie alebo nadmerný hluk nemajú žiadnu šancu. Styčný stavebný materiál v montovanom dome je potom drevo, ktorého pozitívne vlastnosti sa dokonale dopĺňajú zo všetkými použitými izolantmi. Nad výberom každého zo stavebných produktov sa však musí vážne premýšľať. Všetko sa dnes vyrába v širokej škále variantov a nie každé materiály spolu ideálne spolupracujú.

V montovaných domoch sú vylúčené akékoľvek netesnosti, čo sa kontroluje a následne potvrdzuje prevedením Blower Door testu. Vzhľadom na skutočnosť, že všetky stavebné materiály použité pri výstavbe montovaného domu sú ľahké a mnohé z nich sú celkom alebo čiastočne predpripravené vo výrobných halách, vznikajú ďalšie dve neoceniteľné výhody. Hrubú konštrukciu prefabrikovanej budovy je možné vykonať za 4 týždne, čo naviac predstavuje aj významne zníženie miezd robotníkov a tým aj celej kúpnej ceny domu. Tak, a tajomstvo dostupnosti montovaných domov je týmto odhalené.

Bez moderných technológií to fungovať nebude

Aj keď sa stavebný priemysel navracia späť k osvedčenému prírodnému materiálu – drevu, výstavba funkčných budov sa bez modernej technológie nezaobíde. Napríklad zodpovedajúci vykurovací systém je nevyhnutnosťou a patrí medzi štandardné vybavenie každého prefabrikovaného domu. Rekuperačná jednotka, ktorá dokáže filtrovať, ochladiť alebo ohrievať prichádzajúci vzduch a odvádzať skazený vzduch z domu, je zo súčasnými difúzne uzavretými stavbami pevne spätá . Podľa možností investora sa odporúča použiť aj fotovoltaické panely, rovnako ako aj solárne konektory. Vysoko kvalitné elektrické garážové brány alebo moderné elektronické zabezpečovacie systémy nie sú dnes žiadnym luxusom, ale pevnou zložkou novostavieb. Zoznam technického zariadenia je priveľký, všetko závisí len na finančných možností investorov. A tie sú u záujemcov o montovaný dom skutočne široké.

Odbornosť v prípade montovaných domov je tou najväčšou zárukou

Špecifický montovaný dom si vyžaduje presnú inštaláciu, bez ktorej nie je možné zabezpečiť všetky tepelnoizolačné a vzduchotesné vlastnosti domu. Doteraz má ešte málokto dostačujúce skúsenosti s výstavbou energeticky úsporných a teda aj montovaných domov, a preto ísť  v tomto prípade do výstavby svojpomocne je viac ako hazardné. To, čo totiž ušetrite na vstupnej investícii, sa v budúcnosti stokrát vráti v podobe značných nákladov za energie a opravy budovy. Ak aj napriek tomu patrí zužitkovanie vlastných subdodávateľských kontaktov medzi vaše prioritné kritéria, môžete za pomoci nich montovaný dom dokončiť. Od profesionálnej firmy sa odporúča nechať si postaviť aspoň etapu hrubá stavba, najlepšie potom montovaný dom do fázy holodomu. Hrubá stavba zahŕňa základovú dosku, obvodové a priečkové steny vrátane kompletnej strechy. Holodom je potom tzv. izolačná fáza, v rámci ktorej je však mimo izolačné práce tiež špičkové osadenie výplní otvorov s izolačným trojsklom a prevedení všetky elektroinštalačných a vodoinštalačných prác. Nepochybnou výhodou postavenia montovaného domu s firmou je automatické získanie dlhodobej záruky. Rovnakú garanciu  len ťažko uplatníte u vášho známeho, ktorý vám robil strechu či aplikoval parozábranu do obvodového plášťa. A že záruky bude v prípade svojpomoci treba.

Výber skutočne kvalitného dodávateľa montovaných domov nie je veru ľahký proces, a preto vám ho uľahčíme. Naša stavebná spoločnosť TreeMont s.r.o. sa zameriava výlučne na výstavbu montovaných domov dosahujúcich tych najvvyšších energetických úspor. Naším cieľom je, aby čiastka, ktorú zaplatíte za nový dom nebola iba konečná obstarávacia cena, ale efektívne zhodnotená investícia. Montované domy TreeMont s.r.o. nie sú spotrebným tovarom. Naopak, ide o inteligentné obydlia, ktoré z vás urobia moderného, zdravého a slobodného človeka plného zážitkov. Stačí si iba vybrať.

, , ,
Zdieľať

Komentáre: (4)

You are not signed in. Sign in to post comments.

Neplaťte nájom. Získajte radšej svoj vlastný dom - dom montovaný. - Montované domy

15. septembra 2017 | Reply

[…] Nízkoenergetický montovaný dom je taká rodinná stavba, ktorá skvele funguje vo viacerých oblastiach. Jeho montáž, výroba, prevádzka a eventuálne likvidácia sú šetrné k životnému prostrediu. Štruktúra stien montovaného domu pracuje tak, aby vnútorné prostredie bolo príjemné v lete aj v zime a to s minimálnymi prevádzkovými nákladmi. Odlišná konštrukcia a iný stavebný postup u takéhoto domu sú značne účinné, lebo vďaka nim stojí montovaný dom už za niekoľko týždňov. Úspory peňazí za nekonečné mesiace trvajúce práce robotníkov (ako je tomu u stavieb murovaných) sú týmto zásadné a cena montovaného domu je vďaka tomu veľmi priaznivá. Odlišné výstavbe montovaného domu sa museli prispôsobiť aj finančné produkty bank, čím vznikli špeciálne hypotéky šité na mieru drevostavbám aj montovaným domom. Skutočnosť, že banky hľadajú spôsoby financovania týchto budov, je dôkazom rastúcej popularity montovaných domčekov. Stavby domu s pôžičkou sa teda už nemusíte báť. Poďme sa pozrieť na to, aké pozitíva vám môže priniesť hypotéka na montovaný dom. […]

5 krokov vedúcich ku kúpi ideálneho pozemku pre váš montovaný dom - Montované domy

26. septembra 2017 | Reply

[…] ktorá vám bude skutočne vyhovovať. Už žiadne kompromisy, ale iba krásny moderný montovaný dom na priestrannom […]

3 odlišné typy montovaných drevodomov - Montované domy

3. októbra 2017 | Reply

[…] Vďaka ekologickému apelu, ktorý je v súčasnej dobe prioritný, sa však zameriame iba na montované drevodomy, ktoré spĺňajú jednak tie najnáročnejšie energetické požiadavky, a po druhé sú […]

3 bezkonkurenčné prednosti montovaných domov, ktoré ich vystrelili na výslnie - Montované domy

20. októbra 2017 | Reply

[…] tak, aby bolo docielené tých najnižších energetických hodnôt. To sa podarilo a vznikli tak ultra-nízkoenergetické montované domy s drevenou konštrukciou, ktoré sú teraz obľúbené z mnohých dôvodov. A tie najpodstatnejšie si teraz […]

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *