25 aug

Rekuperácia je už takmer neodmysliteľnou súčasťou každej novostavby rodinného domu, najmä, ak ide o uzavretú difúznu konštrukciu. Dômyselný izolačný obvodový plášť, trojskla vo výplniach otvorov a apelácia na vzduchotesnosť stavieb vedie k veľkým úsporám financií, ktoré by inokedy padli na prevádzku domu. Na druhej strane, pravidelný prísun čerstvého vzduchu je nevyhnutnou podmienkou pevného zdravia. Manuálne vetranie sa ukázalo ako neefektívne a tak vznikla jednotka, ktorá dokáže zabezpečiť to, aby hospodárny dom každodenne disponoval čerstvým a zdravým vzduchom. Jedná sa o rekuperačnú jednotku s riadeným vetraním a rekuperáciou tepla.

Rekuperácia v dome vzduch nielen privádza, ale tiež čistí

Vetranie oknami sa vďaka súčasným energetickým požiadavkám stalo nehospodárnym riešením. Z domu týmto totiž uniká blahodarné teplo v zime, v lete zasa naopak príjemný chladný vzduch. Dennodenné otváranie okien do korán tak hatí celý zmysel nízko-energetických domov, ktoré sú postavené tak, aby si žili vlastným životom bez našej pomoci a aby nebolo potrebné ich príliš dotovať sekundárnymi predraženými energiami. Riadené vetranie sa preto teraz rieši už v rámci projektu nového domu. Mimo to, že rekuperačný systém dokáže odvádzať opotrebovaný vzduch z domu von (CO2, radón, formadelhydy, pachy, prach apod.), zvládne tiež nasávať čerstvý vzduch zvonku. Ten potom následne ešte dôkladne prefiltrovať tak, aby ste vy i vaše deti boli obklopení panenským a zdravým prostredím.

Vzduchové rekuperačné jednotky sú veľmi jednoduchým mechanickým zariadením

Pár rokov späť sa jednalo o nový pojem, dnes už je rekuperácia plne v povedomí širokej verejnosti. Pod odborným názvom sa totiž skrýva jednouché avšak veľmi funkčné systémové zariadenie, ktoré obsahuje nasledujúce komponenty a je zabudované priamo do konštrukcie domu.

Systém riadeného vetrania má vďaka svojej technologickej nenáročnosti vysokú životnosť. Pokaziť sa na ňom môžu maximálne rýchlobežné ventilátory. Údržba týchto systémov potom spočíva iba v ich kontrole a v periodickej výmene filtrov.

Samostatný rekuperátor pozostáva zo vzduchotesného izolovaného boxu s tesnými revíznymi dvierkami, protimrázovou ochranou a letným by-passom. Čo sa týka veľkosti, tie dosahujú má maximálne rozmery chladničky. Vnútri boxu sa nachádza výmenník tepla, výmenné filtre, ventilátory a vzduchotechnické rozvody s výustkami na bokoch skrine. Každá jednotka si vyžaduje možnosť napojenia na syfon, skrze ktorý sa zbiera a odvádza kondenzát.

Rozvody riadeného vetrania bývajú zabudované v strope, sú zakryté podhľadom alebo naopak celkom odhalené. Ich kanáliky sa robia z nerezu, plastu, hliníka, pozinkovaného plechu, dreva či skla. Dôležité pri navrhovaní rozvodov je to, aby bolo ich vedenie čo možno najkratšie. Trasovať rozvody sa odporúča do uhla odklonu 45 ° s podmienkou vylúčenia akýchkoľvek zlomov.

Výustky, ventily a mriežky slúžia na sprostredkovanie a odsávanie vzduchu z a do jednotlivých miestností. Sú teda v interiéri viditeľné a sú zabudovávné do stropov, stien či podláh izieb. Navrhujú sa tak, aby nemohlo dochádzať k prievanu a šušťaniu.

Hlavným poslaním rekuperačného systému je obnova a úprava vzduchu v miestnosti aj v okolí domu,

vrátane rekuperácie tepla.

Obnova vzduchu spočíva v boji proti:

vlhkosti,

plesniam,

škodlivinám,

CO 2,

zápachu.

Úprava vzduchu tkvie v:

filtrácii,

tepelnej úprave,

vlhčeniu.

Rekuperácia tepla potom spočíva v tom, že protiprúdový výmenník rekuperačnej jednotky odovzdáva tepelný potenciál prichádzajúcemu čerstvému ​​vzduchu podľa aktuálnej teploty v dome. V zime sa tak natiahnutý vzduch ohrieva a v lete naopak ochladzuje. Pozor však, v prípade bežnej rekuperačnej jednotky sa nejedná o vykurovací systém ani o klimatizáciu. Využitie rozvodov rekuperácie ku kúreniu síce možné je, ale to už hovoríme o teplovzdušnom vykurovaní s rekuperáciou tepla, ktorého obstarávacia cena je o veľa vyššia.

Ku kvalitnej novostavbe montovaného domu patrí výhradne a len kvalitná rekuperačná jednotka

Kvalitná rekuperačná jednotka by mala minimálne 50 % výkonu sústrediť na základné vetranie v prítomnosti užívateľov a 80 % výkonu potom na vetranie pri bežnej prevádzke. 100% výkon by mala vynaložiť pri nárazovom vetraní, kedy je potrebné vymeniť maximálne množstvo vzduchu. Mala by byť ľahko ovládateľná a užívateľsky prívetivá.

Naše ultranízkoenergetické montované domy TreeMont s.r.o. disponujú ventilačným rekuperačným systémom Bring Climate Systems.

Ten minimálne požiadavky na výkonnosť hravo spĺňa a navyše napomáha k značnému šetreniu energie v dome – napr. 300 – 400 m3 plynu ročne. Systém má v neposlednom rade tiež veľmi tichú prevádzku. Ak máte teda záujem o moderné a zdravé bývanie, sme tu práve pre vás. Vyberať si u nás môžete z typových projektov montovaných domov, difúzne varianty obvodového plášťa, skladby stien, etapy dokončenia domu apod.. Zadať si môžete tiež dopyt pre absolútne individuálny projekt domu.

S TreeMont s.r.o. môžete behom niekoľko pár týždňov dýchať zdravý a čerstvý vzduch a to priamo vo svojom novom montovanom dome snov.

, , ,
Zdieľať

Komentáre: (2)

You are not signed in. Sign in to post comments.

3 bezkonkurenčné prednosti montovaných domov, ktoré ich vystrelili na výslnie - Montované domy

20. októbra 2017 | Reply

[…] Medzi ich bežné technické vybavenie sa radí mimo iné tiež riadená výmena vzduchu zvaná rekuperácia, ktorá za vás absolútne preberá úlohu vrchného vetracieho pána. To v praxi znamená, že […]

Montovaný dom: energeticky efektívne a lacné bývanie postavené za niekoľko týždňov - Montované domy

11. apríla 2018 | Reply

[…] systém je nevyhnutnosťou a patrí medzi štandardné vybavenie každého prefabrikovaného domu. Rekuperačná jednotka, ktorá dokáže filtrovať, ochladiť alebo ohrievať prichádzajúci vzduch a odvádzať skazený […]

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *