Blog

Radíme, ako vybrať interiérové tienenie do domu

Radíme, ako vybrať interiérové tienenie do domu

Tieniaca technika má v rámci architektúry, ale aj dizajnu pevnú pozíciu a nezastupiteľné miesto. Na rozdiel od minulosti však musí tieniaca technika plniť oveľa viac dôležitých úloh. Ak si myslíte, že tieniaca technika môže slúžiť iba ako ozdoba, veľmi sa mýlite.

Tieniaca technika už dávno nie je o paráde

Tieniaca technika vo všeobecnosti, ako napokon napovedá samotné pomenovanie, bráni v lete slnečným lúčom prenikať do vnútra domu alebo bytu a zvyšovať teplotu interiéru. Toto je spolu s poskytnutím súkromia jej základnou úlohou.

Dnes to však už ani zďaleka nestačí a tieniaca technika sa okrem spomenutých úloh spolupodieľa na úspore energií, ochrane okien, na zabezpečení vyššej bezpečnosti a v prípadoch exteriérového tienenia aj na izolácii zvuku.  V praxi tak pri výbere tieniacej techniky bude záležať predovšetkým na tom, čo budete od inštalácie tienenia očakávať.

Exteriérové tienenie je samozrejme oveľa efektívnejšie, no druhé husle nemusí hrať ani interiérové tienenie. To sa však nainštalované samostatne, teda bez exteriérového tienenia uplatní najmä vtedy, keď chcete zabrániť slnečným lúčom preniknúť do interiéru montovaného domu alebo ak si chcete chrániť súkromie pred neželanými pohľadmi okoloidúcich. Interiérové tieniace prvky vám za takýchto okolností preukážu dobré služby a ich pridanou hodnotou môže byť praktický, ale vydarený dizajn.

Odpoveď je jednoduchá. Žalúzie alebo rolety?

Pri interiérovom tienení nemusíme chodiť ako okolo horúcej kaše a tieniacu techniku môžeme jednoducho rozdeliť na rolety a žalúzie. Základný rozdiel v systéme tienenia je ako všetci dobre viete ten, že rolety môžu zatieniť časť okna, celé okno alebo môžu zostať nestiahnuté, no lamely žalúzií umožňujú nielen zatienenie celého okna, ale vďaka ich naklopeniu aj vcelku dobrú reguláciu intenzity vpúšťaného svetla.

Radíme, ako vybrať interiérové tienenie do domu

V rámci ďalšieho delenia by sme mohli rolety podľa typu deliť na hladké, plisované alebo rímske a pri žalúziách by sme sa mohli baviť o vertikálnych alebo horizontálnych žalúziách. Lamely žalúzií môžu byť pritom vyrobené z rôznych druhov materiálov.

Za všetky môžeme spomenúť textil, hliník, plast ale aj bambus. Odpoveď pre ktorú alternatívu sa máte rozhodnúť vám samozrejme nedáme, pretože veľa závisí od vášho vkusu a ďalších faktorov, no  pozrieme sa aspoň na niektoré všeobecné výhody a negatíva roliet i žalúzií.

Rolety

Interiérové rolety ochránia interiér vášho domu pred ostrými slnečnými lúčmi, rovnako ako pred zvedavými pohľadmi bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre rolety s textíliou uloženou v minikazete alebo klasickej kazete, ktoré sa inštalujú nad okno. Ak teda uprednostňujete jednoduché riešenia a zároveň preferujete nekomplikovanú montáž i údržbu, interiérové rolety môžu byť pre vás ako stvorené.

Textília použitá na výrobu roliet disponuje špeciálnou protiprachovou úpravou, ktorá minimalizuje sadanie prachu. Rolety sú tak v konečnom dôsledku menej znečistené a zvyčajne ich postačí príležitostne jemne povysávať. Pri silnejšom znečistení treba počítať s tým, že ich nebude možné prať. Dajú sa čistiť iba jemnou, mierne navlhčenou handričkou.

Interiérové rolety podobne ako exteriérové, môžu byť ovládané ručne, alebo aj motorčekom, kedy želané nastavenie urobíte pomocou diaľkového ovládača. Obe alternatívy roliet sú často riadené automatikou v rámci inteligentného domu.

Výhody a nevýhody roliet v kocke

+ viacero nekomplikovaných spôsobov uchytenia roliet

+ jednoduchá údržba

+ veľký výber farieb alebo vzorov tieniacej textílie

– potrebná opatrnosť pri manipulácii s roletou (pri sťahovaní alebo vyťahovaní)

– silnejšie znečistenie textílie môže byť problém

Vertikálne žalúzie

Vertikálne interiérové žalúzie sú tvorené textilnými lamelami s rôznou šírkou, ktoré možno podľa potreby natáčať o 180° a tak regulovať intenzitu svetla. Vertikálne žalúzie disponujú   schopnosťou dodať interiéru miestnosti  výnimočný vzhľad a plnohodnotne nahradiť bytové doplnky ako sú záclony alebo závesy. Obrovskou výhodou vertikálnych žalúzií je schopnosť atraktívneho zatienenia veľkých presklených plôch a možnosť predelenia miestnosti.

Poteší aj jednoduchá montáž žalúzií, ktorá si nevyžaduje nijaké náročnejšie postupy. Na ovládanie vertikálnych žalúzií nepotrebujete byť mimoriadne zruční, žalúzie sa naklápajú pomocou retiazky a sťahujú pomocou povrázka. Zhŕňať sa dajú naľavo, napravo alebo v štýle opony. Vtedy ich môžete sťahovať na stred alebo naopak k okrajom. Ovládať ich však nemusíte iba ručne, pretože sa dajú ovládať aj motoricky pomocou diaľkového ovládania.

Výhody a nevýhody vertikálnych žalúzií v kocke

+ možnosť zatienenia veľkých plôch

+ predelenie miestnosti

+ veľký výber farieb alebo vzorov tieniacej textílie

+ atraktívna alternatíva záclon a závesov

– za istých okolností môžu pôsobiť stroho

Horizontálne žalúzie

Tento typ žalúzií predstavuje finančne najmenej náročnú a najjednoduchšiu alternatívu tieniacich prvkov. Klasické žalúzie sú tvorené hliníkovými lamelami a sú určené do okien s izolačným dvojsklom alebo trojsklom. Ponuka farieb hliníkových lamiel sa ráta na desiatky a umožňuje zladenie s akýmkoľvek interiérom miestnosti.

Ak uprednostňujete prírodné materiály, tak vás pravdepodobne zaujmú bambusové a drevené žalúzie. Tieto žalúzie spravidla prekrývajú okno aj rám a môžu poslúžiť aj ako interiérový deliaci prvok. Na výber máte niekoľko typov, ktoré sa navzájom líšia nielen druhom dreva a farebným prevedením, ale aj šírkou lamely. Ovládanie žalúzií môže byť aj v tomto prípade ručné alebo motorické.

Výhody a nevýhody horizontálnych žalúzií v kocke

+ možnosť regulácie svetla

+ prijateľná cena

+ možnosť drevených alebo bambusových lamiel

+ pestrý výber farieb

+ jednoduchá inštalácia

– časová náročnosť a prácnosť pri utieraní prachu

– na okne môžu pôsobiť kancelársky a stroho

Tip: Máte radi technické vychytávky? Prečítajte si gadgety, ktoré vylepšia váš montovaný dom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *