Pri plánovaní výstavby rodinného domu sa môžete stretnúť s rôznymi pojmami. Vyznať sa v nich môže byť niekedy problém. Aký dom si postaviť? Má byť hotový, celý a vy sa do neho rovno nasťahujete, alebo si ho dokončíte sami? Chcete dom pasívny, modulárny alebo montovaný alebo iný? V tomto článku vám vysvetlíme základné pojmy, s ktorými stavba domu a jej plánovanie súvisia.
Rozdelenie domov podľa energetickej závislosti
Najväčšie energetické nároky má každá stavba na vykurovanie. Znížením tejto položky znížite náklady na bývanie a zároveň energetickú závislosť na primárnych energiách. Čím menej primárnej energie miniete tým nižšie budú vaše mesačné finančné náklady na bývanie. Domy z hľadiska energetickej závislosti rozdeľujeme na
Nizkoenergetické domy
Ide o stavby, ktorých náklady na bývanie sú nízke. Dôležitú úlohu pri nich hrá kvalitný stavebný materiál a kvalitná tepelná izolácia. Tento typ stavieb bolo u nás povolené stavať do konca roka 2020. Od 1. januára 2021 sa legislatívne nároky na pasivitu domov sprísňujú a môžu sa stavať domy spadajúce do kategórie pasívnych, nulových alebo plusových domov.
Pasívne domy
Prevažne ide o typy stavieb, ktoré by ste vzhľadom zaradili do kategórie modernej architektúry. Majú tvar jednoduchej kocky, alebo kvádra s plochou strechou. Dôvod je jednoduchý – dajú sa rýchlo a kvalitne zatepliť, čím nedochádza k prestupu tepla a tvorbe tepelných mostov. Čím menej priečelí, vikierov a iných výstupkov má stavba tým menšie je riziko nedostatočného zateplenia stavby. Dôraz sa kladie nie len na materiál, tepelnú izoláciu obvodových múrov a strechy, ale aj na vytvorenie vzduchotesnej obálky domu, dôsledného zateplenia strechy a kvalitných okien. Náklady na vykurovanie na túto hranicu zníži aj rekuperácia so spätným získavaním tepla a vhodný typ kúrenia.
Spotreba elektrickej energie na vykurovanie pasívnych domov je od 5 do 15 kWh/m2.
Nulové a plusové
Ako už názov napovedá tento typ stavieb vyprodukuje toľko energie, že takmer vôbec nie je závislí na dodávkach primárnych energií. Do kategórie nulových domov spadajú stavby, ktoré na vykurovanie spotrebujú maximálne 5kWh/m2. Plusové domy vyrobia energie viac než jej spotrebujú.
Samozrejmosťou týchto domov nie je len kvalitný stavebný materiál, dôkladné zateplenie a rekuperačná jednotka, ale aj moderné technológie, ktoré zaisťujú výrobu energie potrebnej na bežnú prevádzku domu (solárne kolektory, fotovoltaické panely, vodné alebo veterné elektrárne).
Stavba domu – hrubá stavba, holodom alebo dom na kľúč?
Ak rozmýšľate nad výstavbou domu určite ste sa už stretli s pojmami ako holodom, hrubá stavba či dom na kľúč. Každý z nás by sa určite chcel nasťahovať do už hotového domu a rovno bývať. Často ale treba prihliadať aj na finančnú stránku a neraz siahneme po výbere holodomu či hrubej stavby. Stavba domu do štádia hrubej stavby vás vyjde lacnejšie než stavba na kľúč, ale financie, ktoré do dokončenia musíte tak či tak investovať môžu celú stavbu predražiť.
Hrubá stavba
Hrubá stavba je naozaj len hrubá stavba domu. Ak si dáte postaviť dom do tohto štádia bude obsahovať len základnú dosku, múry (vonkajšie aj vnútorné), strechu, vchodové dvere a okná. Zvyšok ako zateplenie, fasádu, stierky, podlahy, rozvody sietí atď si zariadite podľa vlastných potrieb a vkusu.
Holodom
Holodom je stavba skolaudovaná ako rodinný dom a teda vhodná na bývanie. Obsahuje všetko čo hrubá stavba plus je napojený na siete – elektrinu, vodu, kanalizáciu a plyn. Zahŕňa aj povrchovú úpravu vonkajších aj vnútorných stien, zateplenie, bleskozvod a podlahy. Dom je v podstate zvonka dokončený, treba len dokončiť vnútrajšok. Osadenie sanity, vybavenie kuchyne, položenie plávajúcej podlahy alebo dlažby a pod.
Dom na kľúč
Dom na kľúč je najvybavenejšia stavba, obsahuje všetko a vy sa môžete po jej zhotovení rovno nasťahovať. Obsahuje všetko čo k plnohodnotnému bývaniu potrebujete. Má osadené aj vnútorné dvere, vnútornú stierku, plávajúcu podlahu, vaňu, WC, umývadlá, batérie, natreté steny,…
Najdrahšie vás vyjde práve posledný typ stavby. Dať si postaviť dom na kľúč ale výrazne ušetrí váš čas, ktorý by ste potrebovali na zháňanie materiálu, robotníkov a dokončovacie práce.
Stavba domu – spôsob zhotovenia
V závislosti od toho akým spôsobom sú domy zhotovené poznáme:
Mobilné domy
Tento typ domov u nás nie je rozšírený ale môžete sa s ním stretnúť v USA. Ide o stavby, ktoré sú postavené na neodnímateľných oceľových rámoch (podvozky). Môžu sa prenášať z miesta na miesto kde sa uložia na základovú dosku.
Montované domy
Montované domy majú viacero výhod. Jednotlivé panely, z ktorých je dom postavený sa vytvoria v dielni, následne sa prevezú na miesto kde má dom stáť a zmontujú sa dokopy na základovej doske. Výstavba domu nie je závislá od počasia, keďže proces výstavby múrov prebieha v krytých halách.
V závislosti od použitia materiálov, hrúbky tepelnej izolácie a technológií na získavanie energie z obnoviteľných zdrojov môžu tieto domy spĺňať kritériá aj pre pasívne alebo nulové stavby.
Modulárne domy
Pri modulárnych domoch ide v podstate o stavbu domu z modulov, ktoré si naskladáte vedľa seba v závislosti od toho aký pôdorys domu chcete mať. Jeden modul predstavuj zväčša jednu miestnosť. Pokiaľ ale siahnete po väčších rozmeroch modulov môžete v ňom mať aj dve menšie miestnosti. Kompletné moduly sa zhotovujú v halách a na miesto kde má dom stáť sa privezú. Takýchto modulov môžete vedľa seba alebo na seba naukladať viac a zväčšiť tak dom a počet izieb. Stavba domu týmto spôsobom je veľmi rýchla a nezdržuje ju počasie ani zháňanie potrebných odborníkov na stavbu. Z modulov sa dá zhotoviť dom spĺňajúci kritériá nízkoenergetického, alebo pasívneho domu.
Vždy si môžete dať postaviť murovaný dom na mieru, od základov až po strechu. Zhotovenie takejto stavby je ale drahšie než je tomu pri montovaných a modulovaných domoch. Zároveň treba brať ohľad aj na počasie, kedy sa v daždivých či chladných dňoch nedá na stavbe pracovať. Dlhý čas výstavby predražuje celkovú stavbu a zároveň predlžuje čas kým budete môcť stavbu skolaudovať a bývať v nej.