Možno ste už o tepelných mostoch v budovách počuli. Pokiaľ takéto mosty máte aj vo svojom dome čo nevidieť budete mať problém s vlhkosťou a následne s plesňou. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k poškodeniu konštrukcie budovy. Zabrániť tomu môžete ešte skôr, než prvú pleseň uvidíte – tepelné mosty odhaľte a odstráňte závady, ktoré ich spôsobujú.
Tepelné mosty – kde vznikajú
Tepelné mosty nájdete v každej budove – v novostavbe a aj v staršom rodinnom dome. Vznikajú na miestach kde dochádza k výraznej zmene vnútornej povrchovej teploty. Najčastejšie ide o miesta, kde sa mení hrúbka stavebnej konštrukcie, alebo na hranici kde sa konštrukčný materiál spája – okraje striech, napojenie nosných trámov na stenu stavby, rohy domov, spoj medzi rámom okna (či dverí) a stenou budovy, spoj dvoch stien (roh budovy), … Isto aj vo vašom dome, či byte máte miesta, kúty kde je vnútorná stena chladnejšia než ostatná. Presne to je tepelný most. Najlepšie ho odhalíte v chladnom, zimnom období. Teplota vnútornej steny bude v mieste tepelného mosta chladnejšia. Z vonkajšej strany bude toto miesto teplejšie než okolie. Budete cítiť prienik chladného vzduchu dnu a teplého von. Práve v týchto miestach dochádza k vzniku rosného bodu, zrážaniu vodnej pary a rastu plesní.
Tepelné mosty môžu vzniknúť aj pri prúdení vzduchu medzi tepelnou izoláciou a vnútornou povrchovou úpravou (sádrokartón). Takéto tepelné mosty najčastejšie vznikajú v drevostavbách a v budovách s ľahkou konštrukciou, ktoré treba vnútorne upraviť.
Termovízia – odhalí tepelné mosty
O tom, že vo vašej domácnosti dochádza k úniku tepla a zvyšovaniu vlhkosti ani nemusíte vedieť. Najlepší spôsob ako to zistiť je termovízia. Termokamerou (snímacie zariadenie infračerveného žiarenia) sa prevedú merania, ktoré merajú povrchovú teplotu. Pomocou termovízie môžete odhaliť
- – Miesta odkiaľ dochádza k tepelnej strate budovy
- – Zistíte kde presne sú tepelné mosty – aj tie najmenšie
- – Detekujete vlhkosť
- – Lokalizuje miesta s teplotou nižšou ako je rosný bod
- – Môžete skontrolovať prevedenie zatepľovacích prác – nedostatočné vyplnenie tepelnou izoláciou
- – Odhalíte závady v konštrukcii a plášti budovy
- – Kontrola rozvádzačov elektriny, prehrievania elektrických spojov,…
- – Zistíte ako dobre/zle vám tesnia okná a dvere
- – Odhalí poruchy parozábrany a aj hydroizolácie
Termovízia sa určite oplatí ak si kupujete nehnuteľnosť. S jej pomocou zistíte v akom stave je stavba – či budete musieť investovať do jej zateplenia, prípadne výmeny okien, … alebo znášať vyššie náklady na vykurovanie, alebo boj s plesňami. Tiež ju môžete využiť keď vám bez príčiny narastú náklady za vykurovanie, alebo sa vám začne robiť v dome pleseň.
Aby bolo toto meranie úspešné musí byť vykonané za istých podmienok.
- – Rozdiel medzi teplotou v interiéry a exteriéry by mal byť minimálne 15°C
- – Nie je dobré ak prší, sneží, fúka silný vietor, alebo priamo na meraný objekt dopadajú slnečné lúče
Meranie termokamerou sa robí nie len z vonkajšej strany domu, ale aj v interiéry.
Výsledkom merania je „termo obraz“ – kombinácia termálneho obrázku s klasickým. Na termo obraze je škála farieb podľa ktorých vedia odborníci zistiť miesta úniku tepla a teda aj tepelných mostov.
Pozor na rosný bod
Vzduch prirodzene obsahuje vodnú paru – vtedy hovoríme o vlhkosti. Maximálne množstvo vody, ktoré môže byť vo vzduchu záleží od tlaku a teploty ovzdušia. Relatívna vlhkosť vzduchu je pojem, ktorý udáva maximálne množstvo vody vo vzduchu pričom 100% – ná vlhkosť je vtedy, keď pri danej teplote a tlaku je vzduch maximálne nasýtený vodnou parou. Ak teplota klesne dochádza ku kondenzácii vodnej pary (vzniku kvapiek vody – rosy). Čím je vzduch teplejší tým viac vodnej pary môže obsahovať. Platí to aj naopak, čím je vzduch chladnejší tým menej vodnej pary obsahuje.
Rosný bod je tepelný údaj, ktorý má v závislosti od tlaku a teploty vzduchu vždy inú hodnotu. Keď ju dosiahne prichádza ku kondenzácii.
Rosný bod vzniká práve na tepelných mostoch. Celú miestnosť vykúrite. Vo vzduchu je isté množstvo vodnej pary, ktoré ale nespôsobuje žiaden problém. Ak tento vyhriaty vzduch príde do styku s chladným dochádza k zníženiu teploty a následnej kondenzácii. V mieste odkiaľ vám uniká teplo sa začína tvoriť rosa.
Kondenzácia vodnej pary
Vodná para zo vzduchu začne kondenzovať vždy keď sa dosiahne teplota rosného bodu. Teplota klesne a začne sa zo vzduchu vytvárať „rosa“. Tepelný most umožňuje vniknutiu chladného vzduchu do vyhriatej miestnosti a práve v tomto mieste dochádza ku kondenzácii vodných pár. Tie sa uchytia na stene, na drevených nosných rámoch strechy či v okolí rámov okien a pod.
Kondenzovaná vodná para sa nemusí držať len na povrchu stien. Môže nasiaknuť do muriva a zvyšovať jeho vlhkosť.
Podmienky pre vznik plesní
Plesne sa najčastejšie tvoria v chladnejších ročných obdobiach (jar, jeseň, zima). Teplý a vlhký vzduch z vnútra sa tlačí von. Ak pri svojom prechode von natrafí na chladné miesto vodná para hneď skondenzuje. Na to aby pleseň vznikla a rástla potrebuje isté podmienky – prítomnosť spór, kyslíka a teplotu od 10 do 30°C.
Presne tieto podmienky sú v každej domácnosti – 50% – tná vlhkosť vzduchu a 20°C sú ideálne podmienky pre bývanie. Ak sa ale v miestnosti nachádza tepelný most kde teplota poklesne na cca 10°C dochádza ku kondenzácii a ideálnym podmienkam pre vznik plesne.
Pleseň môže vzniknúť aj bez dosiahnutia teploty rosného bodu, stačí ak sa k nemu priblíži – stačí 80% – ná vlhkosť (teplota okolo 13,5°C) a začnú sa vytvárať zárodky plesne.
Vodné pary môžu preniknú do konštrukcie budovy a začnú kondenzovať v stenách. Takto vznikne pleseň v stenách budovy a časom môže poškodiť aj stavbu.
Vlhkosť môže začať kondenzovať aj na (alebo v) drevených trámoch, alebo rámoch okien a spôsobiť hnilobu dreva. Takéto drevo s obľubou vyhľadáva hmyz, ktorý by ste rozhodne nechceli mať doma.
Tepelné mosty v letnom období
V letnom období k vzniku plesní nedochádza. Je to z jednoduchého dôvodu. Vodná para vo vzduchu sa vplyvom tepla odparuje a nedochádza k jej kondenzácii. Tiež nedochádza k výraznému poklesu teploty v miestach, kde sú tepelné mosty a teplota rosného bodu sa tak nedosiahne.
Tepelné mosty nájdete v každej jednej budove, či už ide o novostavbu, starší rodinný dom, bytovku či úradnú budovu. Ak zistíte, kde dochádza k prúdeniu vzduchu a dostatočne dané miesto zatesníte výrazne riziko vzniku plesní a nie len to. Ušetríte aj na financiách za vykurovanie. Zabránením prieniku vodnej pary do stien, drevených trámov a ďalších častí konštrukcie domu zabránite vážnemu narušeniu stavby. Obmedzte únik tepla, znížte vlhkosť a užívajte si komfortné bývanie vo svojom dome.