Blog

Možnosti vykurovania pasívnych domov

Nízkoenergetické domy končia svoju stavebnú éru a od 1. januára 2021 stavebné povolenie dostanú len stavby, ktoré budú spĺňať kritériá pre pasívne domy. Na vykurovanie pasívnych domov sa neminie viac ako 15 kWh/ m2 za rok. Náklady nie len na kúrenie, ale aj na celkovú prevádzku domu sa výrazne znížia.

Vykurovanie pasívnych domov

Pasívne domy sa od nízkoenergetických líšia hlavne nízkou spotrebou energie na kúrenie. V takýchto stavbách by ste nemali nájsť radiátory, ktorých úlohou by bolo zaisťovať tepelný komfort v chladných mesiacoch. Kvalitný stavebný materiál, hrubá izolácia a vytvorenie vzduchotesnej obálky domu udržia teplo, ktoré sa v dome vytvorí v interiéri.

Teplo v pasívnom dome sa získava zo slnečných lúčov, vytvárajú ho aj elektrické spotrebiče a aj ľudia. Udržaním tohto tepla v dome zaistíte, aj v chladných mesiacoch roka, tepelný komfort. Vetranie prostredníctvom rekuperácie so spätným získavaním tepla sa postará o pravidelný prísun čerstvého predhriateho vzduchu. Rekuperácia je tak v podstate jediný spôsob „vykurovania“ , ktorý v našich podmienkach nemusí vždy postačovať.

Tento spôsob kúrenia je postačujúci pre teplejšie oblasti. V krajinách ako Nemecko, Rakúsko a aj Slovensko tento spôsob kúrenie nie je dostatočný. Z tohto dôvodu sa pristupuje k montáži dodatočných vykurovacích systémov, ktoré zaistia teplo v dome aj v chladných mesiacoch roka

Vykurovanie pasívnych domov vykurovacím systémom

Na vykurovanie pasívnych domov, alebo domov s takmer nulovou spotrebou energie miniete približne do 200 euro ročne na kúrenie. Záleží to ale aj od toho aký je váš tepelný komfort. Kým niekomu postačuje 20°C inému zas 22 a viac.  V chladnejších dňoch roka si ale prikúriť bude musieť každý majiteľ pasívneho domu. Je dobré na to myslieť už pri stavbe. Absenciu klasického kúrenia môžete nahradiť vykurovacím systémom. Aby zostala energetická nenáročnosť domu na nízkej úrovni je dobré vybrať si systém, ktorý vzduch v dome rýchlo a rovnomerne zohreje.

Najvhodnejším riešením sú veľkoplošné vykurovacie telesá, ktoré rovnomerne zohrievajú veľkú časť vzduchu.

Podlahové kúrenie

  • kúrenie v podlahe má svoje výhody. Voda v hadičkách pod podlahou nemusí mať vysokú teplotu a pritom budete cítiť od nôh teplo. Vzduch sa naraz ohrieva v celej miestnosti.
  • v prípade podlahové kúrenia je potrebné myslieť aj na vhodnú podlahu. Drevená podlaha sa môže vysušiť, hrubá dlažba zas bude brániť prieniku tepla do miestnosti.
  • podlahové kúrenie môžete nahradiť aj stropným kúrením. Teplo pôjde z hora dole.

Veľkoplošné radiátory

  • Čím väčšiu plochu má radiátor z tým väčšej plochy sa teplo šíri do miestnosti. Vzduch sa rýchlo ohreje aj bez toho aby bol radiátor horúci a pustený naplno.
  • Jednou nevýhodou tohto spôsobu vykurovania je fakt, že zaberú dosť miesta. Nábytok, ktorý mávate pri stene by ste museli premiestniť.

Sálavé panely

  • sálavé panely pomaly, ale isto vytláčajú radiátory (aj veľkoplošné). Ich hrúbka je okolo 1 cm a v podstate zaberajú minimum miesta. Sú to dosky, ktoré môžete nalepiť na stenu, alebo ich jednoducho do steny vstavať. Vyrábajú sa z rôznych materiálov, v rôznych farebných prevedeniach a dizajnoch a môžete ich použiť aj ako dizajnový kúsok vo vašom dome.

Sálavé panely ale nemusíte kupovať. Môžete si ich aj zhotoviť a vytvoriť si sálavý systém vykurovania – stenové teplovodné vykurovanie. Tepelný komfort získate pri teplote nižšej (o 1 až 2°C) ako pri klasickom kúrení radiátormi. Stenové kúrenie je neviditeľný, rýchly a finančne asi najmenej náročný spôsob vykurovania.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *