Blog

5 omylov pri zatepľovaní fasády

Patríte k ľuďom, ktorí ľahko uveria všetkému čo počujú? Robíte chybu. Nie vždy je všetko tak, ako sa to zvykne tvrdiť. Inak tomu nie je ani pri rôznych zaručených pravdách alebo polopravdách, ktoré sa šíria o zatepľovaní fasád. V nasledujúcich riadkoch sa preto pozrieme na niekoľko najčastejších omylov. Zateplenie fasády a mýty, s ktorými sa skôr či neskôr stretnete.

1. Zateplený dom nedýcha a plesnivie

Na túto tému sa popísalo už nepreberné množstvo príspevkov, ktoré jasne a zrozumiteľne vysvetlili túto problematiku, ale napriek tomu zatepľovanie vyvoláva stále veľa obáv. Aká je teda skutočná pravda?

Za prípadným vznikom plesní treba hľadať iné príčiny ako je samotné zateplenie. Nedostatočné vetranie interiéru, nevhodná tepelná izolácia alebo zlý technologický postup pri zatepľovaní fasády sú jednými z nich.

Dosiahnutie výbornej priepustnosti pár je prioritou aj pri difúzne otvorených konštrukciách montovaných domov. S minerálnymi vlnami to však nie je najmenší problém. Výborne prepúšťajú pary i vlhkosť, vyznačujú sa nízkym difúznym odporom a v kombinácii s vhodným lepidlom i omietkou umožňujú optimálne dýchanie stavby. Pri dodržaní týchto podmienok tak obavy nie sú namieste.

2. Zateplenie fasády? Načo, keď sú zimy čoraz teplejšie

Ani tento omyl nemá veľa spoločného s realitou. Je pravdou, že s našou planétou sa niečo deje, pretože náhle výkyvy počasia nás dokážu prekvapovať čoraz častejšie a ani zimy nie sú už také, ako bývali v minulosti. Spoliehať sa však na mierne zimy v budúcnosti by bolo absolútne detinské.

Zateplenie fasády však príde vhod aj z iného dôvodu. Kvalitne zateplená fasáda totiž zabraňuje prehrievaniu sa interiéru budovy. Aj z tohto pohľadu sa najviac osvedčila minerálna vlna. Dokáže spomaliť odovzdávanie tepla do interiéru tým, že teplo najskôr absorbuje, dokáže ho dlhšie zadržať až potom ho uvoľňuje. Celý proces sa tak posunie o niekoľko hodín, kedy už slnko nemá šancu zvyšovať teplotu vnútorných priestorov.

3. Prečo preháňať, stačí 5 cm tepelná izolácia

Na míle vzdialené od skutočnej pravdy je aj toto tvrdenie. Ak chcete šetriť, treba začať niekde úplne inde. Šetrenie na hrúbke tepelnej izolácie sa totiž zvyčajne nevypláca. Hrúbka tepelnej izolácie v rozmedzí 10 – 12 cm je dnes už štandardom. Pri podlezení hodnôt ktoré určil projektant, teda pri použití tepelnej izolácie pod 10 cm môže reálne hroziť, že počas zimy pri poklese teploty vnútorného povrchu obvodových stien bude dochádzať ku kondenzovaniu vlhkosti.

V lete zasa naopak nebude môcť tepelná izolácia s menšou hrúbkou plnohodnotne plniť svoju funkciu pri spomaľovaní prehrievania interiéru budovy. Zateplením fasády s izoláciou ktorá bude mať hrúbku nad 10 – 12 cm rozhodne nič nepokazíte. Záleží v podstate iba na vás, aký štandard domu budete chcieť dosiahnuť.

4. Stačí zatepliť strechu a zainvestovať do okien, to je dôležitejšie

V princípe by sa s vyššie uvedeným konštatovaním dalo sčasti súhlasiť. Nesmelo by tam však byť slovíčko stačí. Nikto nechce spochybňovať význam precízne zateplenej strechy a ani dôležitosť kvalitných okien. Tým sme napokon nedávno venovali samostatný článok a ak vás téma okien zaujíma prečítajte si Plastové alebo drevené okná do montovaného domu?. Vráťme sa však späť k omylu.

Tento je totiž často podoprený ešte tvrdením o stúpaní teplého vzduchu smerom k stropu.  Aj v tomto prípade treba preto na rovinu povedať, že zateplenie strechy a osadenie kvalitných okien je síce fajn a teplý vzduch naozaj stúpa hore, ale to vôbec nie je dôvod prečo by to malo stačiť. A hneď vám to vysvetlíme.

Teplý vzduch v interiéri domu stúpa smerom hore, ale zároveň sa šíri všetkými smermi (najmä pri sálaní), takže zateplenie domu bude komplexné až vtedy, keď bude realizované aj na obvodom plášti. Ten je najmä pri výskyte tepelných mostov často najzraniteľnejším miestom. Zabudnúť však netreba ani na vzdušnú vlhkosť, ktorá nebude unikať cez utesnené okná a môže kondenzovať práve na studenej stene.

5. Za všetko môže Európska únia

Neraz to vyzerá tak, že sme neustále s niečím nespokojný. Svoju nevôľu potom často neprávom obraciame smerom, kde si myslíme, že to celé spískali. Neuvedomujeme si pritom, že nie všetky normy a nariadenia musia byť zlé. Týka sa to samozrejme aj noriem pre zatepľovanie budov. Mimochodom, počuli ste niekedy sťažovať si vodičov na to, že ich autá majú oproti minulosti takmer o polovicu nižšiu spotrebu a dvojnásobný výkon? Pravdepodobne nie. A pritom ide tento výsledok do veľkej miery aj na vrub európskej legislatívy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *