22 jan

Vchodové dvere, taká banalita, a pritom neuveriteľne dôležitá. Používate ich niekoľkokrát za deň a možno si ani neuvedomujete, koľko účelov napĺňajú. V prvom rade ochraňujú váš domov, vaše súkromie a osobný svet. Ak bývate v dome, dennodenne odolávajú rôznym nástrahám počasia. Okrem toho môžu vylepšovať dizajn vášho domu. Jednoducho povedané, sú viac, ako len obyčajné dvere. Preto by ste im mali venovať dostatok pozornosti. V tomto článku vám poradíme, ako si správne vybrať tie najideálnejšie vchodové dvere, a na čo všetko by ste sa pri výbere vchodových dverí mali zamerať.

Pozor na materiál

Toto napadne asi každému z nás. Vchodové dvere sa vyrábajú z rôznych materiálov, od dreva, cez plast, oceľ až po hliník. Každý z materiálov má svoje pre aj proti. Ak sa chcete zamerať na estetiku, zvoľte drevo. Drevené dvere sú na pohľad krásne, drevo pekne vonia a má vynikajúcu tepelnú izoláciu. Z hľadiska bezpečnosti však nejde o úplne ideálny materiál. Musíme ešte pripomenúť, že drevo neustále pracuje a je nutné sa o takéto dvere aj starať. Z hľadiska bezpečnosti je na tom podobne aj plast. Taktiež je potrebné sa o dvere z takéhoto materiálu starať, ak kupujete lacnejšie varianty plastových vchodových dverí. Pri plastových dverách však hovoríme o vynikajúcom pomere ceny a úžitkovej hodnoty. Takisto si v prípade plastových dverí vyberiete zo širokého množstva dekorov a nesmieme zabudnúť ani na skvelé izolačné vlastnosti. Plastové dvere sú stále najpopulárnejšou voľbou. Viac o plastových dverách sa dočítate v článku „plastové dvere – treemont.

Dvere z kovu

Ako sme uviedli, pri výrobe kovových vchodových dverí sa používa oceľ (plech) a hliník. Pri oceľových vchodových dverách si musíte uvedomiť, že máte na výber len obmedzené množstvo dekorov. Nie je teda príliš obľúbenou voľbou pri výbere vchodových dverí. Výhodou takýchto dverí je však určite bezpečnosť, ale aj nízka cena. O tepelno-izolačných vlastnostiach už však v superlatívoch hovoriť nemôžeme. Navyše, často hrdzavejú, čo môže znamenať aj slabšiu životnosť. Preto sa zdá, že zrejme najideálnejšou voľbou sú hliníkové dvere. Majú pevnú konštrukciu, dlhú životnosť, nie je potrebné sa o ne starať, sú bezpečné a dobre držia teplo. Ich nevýhodou je vyššia cena a sú chladné na dotyk.

Dizajn a technológie

Okrem materiálu sa zamerajte aj na tento aspekt. Žijeme predsa v modernej, technológiami nabitej dobe. V prípade dizajnu nezabúdajte, že by mal korešpondovať so štýlom zariadenia interiéru. Čo sa týka technológií, otvárať dvere nemusíte už len kľučkou, ale mnohými, modernými spôsobmi. Použiť môžete napríklad číselný kód, odtlačok prsta, ručný vysielač alebo mobilný telefón. Sú to vymoženosti modernej inteligentnej domácnosti.

Dverná výplň

Ani na toto netreba zabúdať. Dverná výplň je to, čo vypĺňa dverný rám. Zárubňa, prah a rám sa vyrábajú spolu a tvoria dverný systém, do ktorého sa vloží samostatne vyrobená dverná výplň. Plastové dverné výplne sa vkladajú vždy do plastových dverí. Existujú ešte živicové a hliníkové dverné výplne. Živicové výplne sa vkladajú do plastových a hliníkových dvier. Ponúkajú celkovo lepšie vlastnosti a vyššiu mieru bezpečnosti ako plastové výplne vchodových dverí. Hliníkové výplne sa vkladajú do hliníkových dverí a vyznačujú sa bezpečnosťou a termo- izolačnými vlastnosťami. Zabúdať však nemôžeme ani na sklo, ak sa preň rozhodnete. Ak sa rozhodnete pre celosklenenú výplň, je to ideálna výplň pre hliníkové a plastové dvere, pričom sa používa buď dvojsklo, alebo trojsklo. Využiť ešte môžete aj sklo-hliníkové výplne, ktoré sa vyznačujú vysokou tuhosťou a odolnosťou kaleného skla, ktoré chráni dizajnový vzor pred poškodením a vplyvmi počasia a opticky mu dodáva priestorovú hĺbku.

Ako rozpoznám nekvalitné dvere

Aj na toto sa určite zamerajte. Rozpoznanie kvality vám môže ušetriť množstvo starostí a finančných prostriedkov. Najskôr si dajte pozor na podozrivo nízku cenu. Taktiež zbystrite pozornosť, ak vám niekto podáva neúplnú cenovú ponuku. Pri výbere vchodových dverí je aj veľmi dôležité poznať skutočného výrobcu. Pýtajte sa na to svojho dodávateľa a overte si ho. Nedajte sa odbiť, že dvere sú napríklad z Nemecka. Ak výrobcu nebude možné preveriť, dajte od takého predajcu ruky rýchlo preč.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *