22 nov

Už sme si tak nejak zvykli, že klasické, murované domy, majú v súčasnosti množstvo alternatív. Montované domy už majú v stavebnom priemysle svoje miesto. Stávajú sa čoraz populárnejšími. Avšak na popularite pomaly, ale isto, získavajú už aj kontajnerové domy. Je to z toho dôvodu, že ide o veľmi rýchly a cenovo dostupný spôsob, ako môžete nadobudnúť vlastné bývanie. V tomto článku sa vám pokúsime priblížiť rozdiely medzi oboma typmi domov. Skúsime vám pomôcť v rozhodnutí, či chcete radšej kontajnerový alebo montovaný dom.

 

Aké sú to kontajnerové domy?

Z našej stránky sa o montovaných domoch dozviete naozaj všetko. Napríklad, dôležité informácie nájdete v článku „Montované domy ako alternatíva k tradičnému bývaniu.“ Takisto sme v článku „Mýty o montovaných domoch“ vyvrátili množstvo fám o domoch tohto typu. A keďže sme sa samotným montovaným domom venovali vo veľkej miere, teraz sa zameriame skôr na tie kontajnerové. Kontajnerové domy sú populárne hlavne v zahraničí, a patria do skupiny modulárnych domov. V slovenských podmienkach sa takýto typ stavieb využíva skôr na komerčné účely, no nie je problém stretnúť sa už aj s obývaným kontajnerovým domom. Ak si myslíte, že ide o prepravné kontajnery, ktoré sa používajú na lodnú dopravu, ste na omyle. Tento štýl sa používal v minulosti. V súčasnosti sú to moduly z oceľových konštrukcií, ktoré imitujú lodný prepravný kontajner. Tento fakt zvyšuje kvalitu domov a majiteľom otvoril možnosti pri návrhu ich estetického aj dispozičného riešenia.

 

Výstavba kontajnerového domu

 

            Začnime od stavebného povolenia. Kontajnerový dom má jednu veľkú výhodu, ktorou je to, že nepotrebujete naň stavebné povolenie. To platí však len vtedy, ak plánujete mobilný kontajnerový dom. Ak budete pokladať kontajnery na betónovú platňu, povolenie budete, samozrejme, potrebovať. Keď sú hotové betónové základy, môže sa na ne položiť oceľový skelet. Hotový skelet sa natiera ochranným farebným náterom, prípadne je pozinkovaný. Oceľový skelet sa následne oplášti aj zvnútra, aj zvonka. Keď sú moduly na betónovom základe spojené, utesnia sa pomocou okien a dverí. Na záver sa ešte môžu tepelne zaizolovať.

Výhody a nevýhody kontajnerového domu

 

            Kontajnerové domy môžeme ešte stále považovať za nový typ bývania. Tieto domy majú určite svoje výhody, ale takisto aj niekoľko nevýhod. Medzi výhody týchto domov môžeme napríklad zaradiť:

  • Rýchla konštrukcia – stavba kontajnerových domov je omnoho rýchlejšia, ako stavba tých klasických. Dôvod je ten, že kontajnery sú spravidla už hotové, prípadne sa ešte upravujú, aby správne sadli.
  • Nízka finančná náročnosť – stavba kontajnerových domov je o stovky až tisícky eur lacnejšia. Samozrejme, všetko závisí od toho, aké kontajnery využijete a aký veľký dom plánujete.
  • Ekologickosť a šetrenie životného prostredia – na stavbu domov sa často využívajú už existujúce kontajnery. To znamená, že využijete niečo, čo sa prestalo používať a pravdepodobne by bolo zničené.
  • Odolnosť – tento typ domov je veľmi odolný voči rôznemu vplyvu počasia.

 

Medzi nevýhody môžeme zaradiť:

 

  • náročné získanie stavebného povolenia
  • zavedenie energií – energie tu môže zaviesť len certifikovaný špecializovaný elektrikár
  • viaceré dodatočné úpravy

 

Montovaný alebo kontajnerový dom?

Poďme si teda porovnať oba typy domov. Výhodou pri oboch typoch je veľmi rýchla výstavba. Bývať v nich je možné už do niekoľkých mesiacov. Takisto majú spoločnú aj odolnosť voči poveternostným podmienkam. Ak máte obmedzené finančné prostriedky, v tomto prípade má náskok kontajnerový dom. Neskôr však môžete mať problémy napríklad s izoláciou a vlhkosťou. Oproti montovaným domom sú aj ťažšie na údržbu. Montované domy, oproti kontajnerovým domom, ponúkajú širšiu škálu veľkostí a tvarov, a preto môžu byť ľahšie prispôsobené individuálnym potrebám budúcich majiteľov. Navrch majú montované domy aj v nižších prevádzkových nákladoch.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *