Blog

Katalógový alebo individuálny projekt rodinného domu?

Montovaný dom na kľúč do 80 000 €

Stavba rodinného domu je dlhodobou investíciou, s ktorou sa človek stretne pravdepodobne len raz v živote. Preto je dôležité poriadne si všetko premyslieť. Medzi prvé rozhodnutia s ktorými sa budete musieť popasovať je otázka, či si vybrať katalógový alebo individuálny projekt rodinného domu. Každá voľba má svoje výhody alebo nevýhody a preto je potrebné stanoviť si určité priority a samozrejme aj finančné možnosti.

Pri výbere rodinného domu je dôležitý pozemok. Ak už máte pozemok kúpený, je potrebné výber projektu rodinného domu prispôsobiť pozemku, na ktorom bude dom stáť. Niekedy sa to dá aj opačne, niekto má vybratý projekt rodinného domu a potom hľadá ideálny pozemok. Ako vybrať pozemok sme sa venovali v článku ako vybrať správny pozemok pre výstavbu rodinného domu.

Katalógový projekt rodinného domu

V súčasnosti je ponuka katalógových domov veľmi široká, sú vypracované na rôzne pozemky, či už široké alebo úzke, vyberať môžete s poschodových domov alebo prízemných, takzvaných bungalovov. Aj keď je takýto projekt lacný, treba k nemu pripočítať aj cenu projektu na osadenie a všetky prípojky. Väčšina katalógových projektov je zvyčajne navrhovaná na umiestnenie na rovine, preto na jeho výstavbu je potrebný rovinatejší pozemok. Čím menej máte svahovitý pozemok, náklady na jeho úpravu a prispôsobenie projektu sú menšie. V prípade, že máte pozemok vo svahu, je vhodný potom individuálny projekt rodinného domu.

Ak ste si vybrali katalógový projekt a spĺňa vaše očakávania i túžby, je vhodné sa poradiť s architektom o vhodnom umiestnení na stavebný pozemok. Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj umiestnenie domu z hľadiska orientácie na svetové strany, prípadne či je možnosť drobných dispozičných zmien v projekte.

V prípade, že chcete v projekte zmeniť príliš veľa vecí, mali by ste zvážiť individuálny návrh na mieru a nebudete sa musieť zmieriť s množstvom kompromisov. Pretože aj katalógový projekt značne predražíte veľkými zmenami.

Výhody katalógového projektu:

 • veľká ponuka projektov, dokonca aj zhotovitelia stavieb majú svoje projekty
 • je ihneď k dispozícii, nemusíte dlho čakať na vypracovanie
 • ihneď viete, ako bude váš dom vyzerať
 • jeho cena je oveľa nižšia voči individuálnym projektom

Nevýhody katalógového projektu:

 • nemusí vždy zapadnúť do prostredia
 • predraží sa, keď nespĺňa vaše predstavy a budete ho neustále upravovať
 • projekty majú len niekoľko variantov orientácie svojho vstupu
 • v cene nie je zahrnuté osadenie stavby + prípojky
 • dom nie je jedinečný a možno budete musieť prijať kompromisy

Individuálny projekt rodinného domu

Ak máte jasnú predstavu, ako by mal váš montovaný dom vypadať a máte dostatok finančných prostriedkov, je pre vás vhodnou voľbou individuálny projekt rodinného domu. Takýto projekt budete musieť využiť aj v prípade, že máte atypický tvar pozemku a montovaný dom potrebujete navrhnúť presne podľa neho a jeho rozmerov. Projektant zosúladí vaše predstavy s požiadavkami stavebného úradu a navrhne vám projekt na mieru. Veľkým benefitom tak ostáva jedinečnosť a originalita vášho domu. Svojim potrebám prispôsobíte počet i veľkosť miestností, či budete mať dve kúpeľne alebo jednu. Zvoliť si tak môžete, či garáž bude v rámci domu alebo vedľa neho alebo či váš dom bude mať balkón aj terasu.

Treba si uvedomiť, že takýto projekt sa rodí postupne a jeho vypracovanie trvá podstatne dlhšie. Najskôr uvidíte len návrh, ktorý pripomienkujete a až potom projektant vytvorí individuálny projekt rodinného domu.

Výhody individuálneho projektu:

 • projekt na mieru, podľa predstáv stavebníka
 • dom je prispôsobený pozemku
 • v cene je zahrnuté osadenie a prípojky
 • projekt je jedinečný

Nevýhody individuálneho projektu:

 • cena je vyššia ako u katalógového projektu
 • doba spracovania projektu je dlhšia
 • nie je zaručené, že sa dopracujete k takému dizajnu, aký ste si predstavovali

Záver:

Výber projektu je vždy na požiadavkách, túžbach a preferenciách každého jednotlivca. Ak vám vyhovuje katalógový projekt, nechcete na ňom nič meniť, tak si ho vyberte. Ušetríte čas aj peniaze. V prípade, že vám žiaden katalógový dom nevyhovuje alebo je v ňom potrebné urobiť množstvo zmien, určite pouvažujte nad individuálnym projektom rodinného domu. V oboch typoch projektov platí, že by ste mali vyberať dôslednú firmu na jeho vypracovanie, pretože dom je veľkou investíciou. Nerozhodujte sa na základe ceny, veď cena projektu je takmer zanedbateľná oproti cene rodinného domu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *