Blog, Nezaradené

Nie je podlaha ako podlaha

Podlaha ovplyvňuje celkový vzhľad miestnosti, prispieva k vytvoreniu tej správnej atmosféry a zároveň musí odolávať každodennej záťaži. Nejde len o pohyb osôb, ktoré po nej denne prejdú desiatky až stovky krokov, ale aj o tiaž nábytku, nečistoty (hlavne rozliate tekutiny) a vplyv negatívnych okolitých podmienok – slnečné žiarenie, vlhké, alebo suché prostredie. Vybrať si vhodnú podlahu nie je len otázka estetického cítenia a vkusu. Do každej miestnosti sa hodí iný typ. Ak chcete, aby vám podlaha v dome dlho vydržala siahnite vždy po tej správnej.

Podlaha

Podlaha – na čo brať ohľad pri jej výbere

Pri výbere podlahy by ste mali brať do úvahy viacero faktorov.

Interiér – v ponuke nájdete množstvo rôznych vzorov a farieb podlahových krytín. Linoleum, alebo keramická dlažba so vzorom dreva nie je ničím výnimočným. V širokej škále krytín istotne nájdete vzor a farbu, ktorá bude s celkovým interiérom miestnosti ladiť.

Farba – v závislosti od vášho vkusu si môžete vybrať farbu podlahy. V zásade ale platí, že do menších a tmavších miestností sa hodí svetlá podlaha, ktorá izbu opticky zväčší. Tmavší odtieň podlahy viac sedí do väčších a svetlých miestností. Tento odtieň môžu využiť aj ľudia, ktorí majú radi kontrast – tmavá podlaha a svetlé steny alebo nábytok.

Údržba – podlaha, ak vám má slúžiť dlhý čas by sa mala správne udržiavať. Každý typ krytiny si vyžaduje inú údržbu. Drevená podlaha by nemala prichádzať do častého kontaktu s vodou, kamienky ju môžu poškriabať a vlhkosť úplne zničiť. Vinylové podlahy môžete pokojne umývať na mokro a nič im nehrozí.

Miestnosť – do každej miestnosti sa hodí iný typ podlahy. V kúpeľni kde je vysoká vlhkosť a voda často krát na podlahe vám drevená, alebo laminátová podlaha dlho nevydržia. V kuchyni zas je vyššie riziko jej mechanického poškodenia (pády predmetov na zem, rozliate tekutiny, omrvinky,…). V spálni, alebo detskej izbe zas je vhodné dať krytinu, ktorá je príjemná na dotyk, zútulňuje celú miestnosť a nie je chladná.

Druhy podlahovej krytiny

Laminátová podlaha

Laminátové podlahy sa tešia veľkej obľube. Je to nie len vďaka širokej škále vzorov a farieb ale aj ich cenovej dostupnosti. Bežne sa cena za meter štvorcový pohybuje od 3 do 30 euro. Pri jej výbere by ste si mali dávať pozor a neorientovať sa len podľa ceny či vzoru.

Trieda použiteľnosti

Existuje 6 tried použiteľnosti laminátových podláh. Každá trieda má inú odolnosť a je vhodná na inú záťaž. Použiteľnosť sa udáva dvojciferným číslom. Prvé číslo udáva typ priestoru

  • 2 – obytný priestor
  • 3 úžitkový priestor.

Druhé číslo udáva úroveň intenzity užívania podlahy

  • 1 – miestnosť s nízkou prevádzkou
  • 2 – mierna záťaž
  • 3 – vysoká záťaž (prevádzka)

Trieda oteru

Tento údaj nájdete hneď pri  údaji o triede použiteľnosti. Označuje odolnosť vrchnej vrstvy podlahy. Oteruvzdornosť sa rozdeľuje do piatich tried od AC1 až po AC5. Kým AC1 je vhodná do málo užívaných miestností AC5 je ideálna trieda pre verejné priestranstvá (obchody, úrady,  …).

Hrúbka podlahy

Laminátová podlaha má hrúbku od 6 do 12 mm. Čím je hrubšia tým je stabilnejšia, odolnejšia, pevnejšia a aj drahšia. Najčastejšie sa na trhu stretnete s hrúbkou 8 mm, ktorá je do obytných miestností vyhovujúca.

Výhody

  •   Rýchla a jednoduchá montáž
  •   Stálofarebná – nevybledne vplyvom slnečného svetla
  •   Nie je potrebné ju pravidelne leštiť či voskovať
  •   Cenovo dostupná – je lacnejšia než drevená podlaha

Nevýhody

  •   Nižšia odolnosť voči vlhkosti
  •   Nedá sa renovovať ( poškodenú časť ale môžete vymeniť)
  •   Tvrdá a chladná
  •   Nemá zvokovoizolačné vlastnosti

Laminátová podlaha nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu. Stačí ju len zbaviť prachu a nečistôt (dajte si pozor na piesok, kamienky a pod. , ktoré môžu podlahu poškriabať) – pozametať, povysávať a občas umyť vlhkou handrou. Na čistenie použite prípravky určené na laminátovú podlahu. Umývajte ju len vlhkou handrou, nie mokrou.

Sú vhodné pre podlahové kúrenie.

Linoleum

Ak si pod pojmom linoleum predstavíte podlahu v starých panelákoch, školách či úradoch môže sa stať, že túto variantu podlahy hneď zavrhnete – robíte ale veľkú chybu. V súčasnosti sa vyrábajú linoleá v rôznych hrúbkach, s rôznou tvrdosťou a nepreberným množstvom vzorov.

Výhody

  •   Hygienická podlahová krytina, ktorú môžete umývať aj dezinfekčnými prípravkami
  •   Má tepelno a zvukovoizolačné vlastnosti
  •   Jednoduchá údržba
  •   Rýchla a ľahká montáž
  •   Odolné voči škrabancom, prepáleniu
  •  – Dlhá životnosť
  •   Nízka cena

Nevýhody

  • Jedinou nevýhodou linolea je jeho zlá odolnosť voči rozrezaniu. Ak vám padne na podlahu ostrý predmet môže jednoducho dôjsť k jeho poškodeniu.

Prírodné linoleum – marmoleum

Linoleum je v podstate vyrobené z plastu. Ak dávate prednosť prírodným materiálom zamerajte sa na marmoleum. Marmoleum je prírodné linoleum a vyrába sa z prírodných materiálov (korková drť, ľanový olej, drevitá múčka, vápencová múčka, atď.

Linoleum aj marmoleum sú vhodné pre akýkoľvek typ podlahového kúrenia.

Pri čistení marmolea používajte čistiace špeciálne čistiace prostriedky, ktoré sú určené práve pre tento typ krytiny. Nakoľko ide o prírodný materiál mohli by ste ho nevhodným čistiacim prostriedkom poškodiť.

Keramická podlaha

Tento typ dlažby sa hodí do starších vidieckych domov a aj do moderných bytov. Uplatnenie si nájde všade. Široká škála farieb, vzorov, štýlov, jednoduchá údržba a dlhá životnosť zaradili keramickú dlažbu k tým najlepším na trhu. Vďaka svojim vlastnostiam sa hodí do miestností s vyššou vlhkosťou (kúpeľňa, WC) a do vstupných hál či chodieb.

Druhy keramickej dlažby

  • Spekané dlaždice (gres) – vysoká tvrdosť, nízka nasiakavosť, lesk sa dosahuje leštením. Sú vhodné hlavne použitie vonku (sú mrazuvzdorné) ale môžete ich použiť aj v dome – vyznačujú sa trvanlivosťou.
  • Glazované dlaždice – jedenkrát vypaľované – vylisovaná dlaždica sa glazuje a následne sa vypaľuje. Dvakrát vypaľovaná dlaždica sa najprv vypáli, potom sa glazuje a zas sa vypaľuje. Aj keď sú vďaka glazúre odolné voči vode nie sú vhodné na použitie vonku.
  • Spekané glazované dlaždice – kombinácia predchádzajúcich typov keramických dlaždíc.

Nasiakavosť

Pri výbere dlažby berte ohľad na nasiakavosť.  Čím je nižšia tým odolnejšie je dlažba voči mrazu (3 maximálne 10%). Spekaná dlažba je mrazuvzdorná, ale nakoľko nemá ochrannú glazovanú vrstvu môže nastať problém s jej čistením. Ak predpokladáte jej časté znečistenie je vhodné použiť miesto spekanej spekanú glazovanú dlažbu.

Údržba keramickej podlahy

Keramické dlaždice sa rozdeľujú do piatich tried ohľadom čistenia. Čím je trieda čistenia vyššia tým jednoduchšie je čistenie dlažby. Pri triede č. 5 na vyčistenie dlažby postačí čistá voda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *