Blog

Prečo nie sú francúzske okná zlou voľbou?

Staviate si svoj vysnívaný domček a chceli by ste, aby v ňom bolo dostatok svetla? Alebo vás horúce letné dni primäli k nápadu, že vášmu domčeku niečo chýba a rozhodli ste sa vymeniť staré okná za nové, pričom ste si povedali, že chcete mať krásny výhľad a ideálny vstup na vašu terasu? Ideálnym riešením sú v tomto prípade francúzske okná.

Čo sú vlastne francúzske okná?

Ak ste o tomto type nikdy nepočuli, iste si kladiete otázku, čo to je francúzske okno. Ide o špeciálny typ okna, v ktorom jeho spodná hrana je súbežná s podlahou. V tomto sa tento typ okna odlišuje od klasických okien, ktoré sa nachádzajú minimálne 80 centimetrov nad podlahou. Francúzske okná sú považované za ideálne pre vstup na terasu alebo do záhrady. Existuje množstvo druhov francúzskych okien, ktoré sa od seba líšia napríklad spôsobom otvárania alebo materiálom, z ktorého sú vyrobené.

Z čoho sú francúzske okná vyrobené?

Ak si myslíte, že francúzske okná môžu byť vyrobené z odlišného materiálu ako klasické, ste na omyle. Sú vyrobené z rovnakého materiálu ako napríklad tradičné plastové okná. Pri veľkých sklenených plochách stojí určite za zváženie, či nie je vhodnejší hliník. Hliníkové okná vyvolávajú moderný dojem, majú dlhú životnosť a vysokú odolnosť. Takisto môžu byť vyrobené aj z dreva. Takéto francúzske okná pôsobia vďaka opracovaným dreveným rámom autenticky a majú skvelé termoregulačné vlastnosti. Okrem čistých hliníkových alebo drevených sa môžu tieto dva materiály pri výrobe francúzskych okien spojiť. Drevo-hliníkové ponúkajú širokú škálu profilov, farieb a predĺženú životnosť. Francúzske okná delíme na dvojkrídlové a trojkrídlové, pričom môžu byť so stredovým stĺpikom alebo bez neho. V súčasnosti však firmy dokážu navrhnúť rôzne typy francúzskych okien s ľubovoľným počtom krídiel.

Vstup na terasu

Ako sme uviedli, francúzske okná sú ideálne ako vstup na terasu alebo záhradu. V tomto prípade rozlišujeme medzi balkónovými dverami, zdvižne posuvnými dverami a sklopne posuvnými dverami. Pri balkónových dverách platí, že sú najlacnejšou variantou pri francúzskych oknách. Pri otváraní a zatváraní zaberajú veľkú plochu, čo je nevýhodou tohto typu okien. Zdvižne posuvné dvere sú určite lepším typom francúzskych okien. V tomto prípade je možný úplný bezbariérový prístup na terasu. S dverami sa veľmi ľahko manipuluje a je možné ich zamknúť v akejkoľvek polohe. Zdvižne posuvné dvere umožňujú preskliť väčšiu plochu dverí, čo znamená, že môžete mať krajší výhľad na vašu terasu. Sklopne posuvné dvere sa takisto veľmi ľahko ovládajú. Pri nich však platí, že nie je možná inštalácia s bezbariérovým prístupom. Rovnako, ako pri predošlom type, platí, že presklíte väčšiu plochu dverí, čo znamená viac svetla a lepší výhľad na terasu alebo do záhrady.

Výhody a nevýhody francúzskych okien

Francúzske okná predstavujú veľké množstvo dôvodov, prečo sa pre ne rozhodnúť. V prvom rade hovoríme o veľkom množstve svetla v dome. Práve takéto svetlo je zdraviu prospešné, o čom sme písali v článku „Denné svetlo pre zdravie.“ V tomto článku sa dozviete, ako správne presvetliť váš dom alebo byt. Ďalšou výhodou je, že budete mať väčší výhľad a lepší prehľad o tom, čo sa deje na vašom pozemku. Práve pri francúzskych oknách je možné mať napríklad deti pod riadnou kontrolou. Za výhodu považujeme aj rýchle prevetranie miestnosti. Tieto okná však majú aj svoje nevýhody. V zime vám napríklad hrozí vyšší únik tepla. Keďže ide o veľkú presklenú plochu, nemusíte mať dostatok súkromia. V letných mesiacoch zasa hrozí prehrievanie interiéru.

Cena francúzskych okien

To je to, čo vás zrejme najviac zaujíma. Cena sa odvíja od veľkého množstva faktorov. V prvom rade je to veľkosť plochy, ktorú sa chystáte preskliť. Materiál je ďalším faktorom vplývajúcim na cenu francúzskych okien. Cenovo najvýhodnejšie sú profily z plastu, ktoré majú dobré izolačné vlastnosti a sú odolné. Plast však nie je vhodným materiálom pre veľké sklenené plochy. Finančne najnáročnejšie sú okná z dreva. Pri výpočte ceny okien hrá úlohu tiež typ skla izolačné vrstvy, izolácia voči hluku, bezpečnostné prevedenie alebo UV ochrana skiel. Poďme sa teda pozrieť na cenu takýchto okien. Plastové dvere môžete kúpiť aj za 700 €. Ide o najlacnejšiu variantu. Pri hliníkových musíte rátať s podstatne vyššou cenou, ktorá sa pohybuje v tisíckach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *