Bazén na záhrade už nie je len otázkou prestíže. Vďaka čoraz teplejším letným obdobiam sa v našich končinách udomácňuje bazén. Nadzemný, ale aj zapustený do zeme nám poskytuje príjemné schladenie v horúcich dňoch. Leto ale u nás netrvá celý rok. Aby ste aj ďalšiu letnú sezónu mohli stráviť pri svojom bazéne mali by ste vedieť ako sa oň postarať počas zimy.
Väčšina rodinných domov v súčasnosti investuje do bazénu. Nejde o lacnú záležitosť preto by ste sa o túto investíciu mali postarať. Zimné obdobie môže zničiť akýkoľvek bazén. Je jedno či máte bazén zapustený, alebo ste si zaobstarali nadzemný, ja najvyšší čas zazimovať ho.
Ako zazimovať vonkajší bazén
Klimatické podmienky
Najvyšší čas na zazimovanie bazénu je v čase, keď vonkajšie teploty sú na úrovni 10°C. Dajte si ale pozor aby v noci už nebol mráz a teda teplota pod 0°C. Tieto poveternostné podmienky sú na tento úkon najvhodnejšie. Určite počkajte kým bude teplota 10 až 12°C. Ak by ste začali skôr mohlo by dôjsť v bazéne k rastu rias, baktérií a iných mikroorganizmov. Preto v bazéne v teplejšom období len kontrolujte pH (aspoň raz za 14 dní) a v prípade potreby použite bazénovú chémiu na zaistenie čistej vody.
Príprava vody na zazimovanie
Hneď ako nastanú správne klimatické podmienky môžeme začať so zazimovaním. Pomocou sieťky odstráňte všetky nečistoty z hladiny vody (popadané lístie, konáriky,…) Kefou vyčistíte steny bazéna. Nečistoty, ktoré sú na dne vysajte bazénovým vysávačom. Existujú ručné a automatické vysávače na bazény. Automatické stačí len vložiť do bazéna a o viac sa už starať netreba. Ich cena je ale niekoľko násobne vyššia než ručných bazénových vysávačov.
Hneď ako nastanú správne klimatické podmienky upravte pH, množstvo chlóru a tvrdosť vody. Hodnoty by sa mali pohybovať :
- pH – 7,2 – 7,6
- množstvo chlóru – 0,3 – 0,5 mg/l
- tvrdosť – 180 – 220 ppm
Ak sú všetky hodnoty v správnom rozmedzí počkajte kým hladina chlóru klesne na bežnú hladinu a nalejte do bazénu zazimovací roztok. Niekoľko krát nechajte vodu prefiltrovať. Použite množstvo, ktoré odporúča konkrétny výrobca tohto roztoku vzhľadom k objemu vášho bazénu. Tento prostriedok slúži k zničeniu a zabráneniu rastu rias a baktérií. Nejde o nemrznúcu zmes.
Bazén a voda – vypustenie vody
Z bazénu vypustite toľko vody, aby jej hladina bola aspoň 15 – 20 cm pod všetkými technologickými prestupmi (trysky, protiprúd, skimmer, svetlá,…- nič z toho by nemalo byť počas zimy pod vodou). Sneh a dážď by mohli hladinu vody zvýšiť. Ak by k tomu došlo museli by ste vody, ktorá by siahala na úroveň prestupov odsať. V opačnom prípade by voda, ktorá sa dostala do rúrok mohla zamrznúť a roztrhať ich. Preto radšej vypustite z bazénu viac vody. Škody spôsobené mrazom by vám mohli ďalšiu letnú sezónu značne znepríjemniť.
Betónové bazény a bazény obložené obkladom na zimu celkom vypustte. Ľad by ich mohol poškodiť.
Bazénom z iných materiálov ľad neublíži. V niektorých bazénoch je potrebné aby voda v nich zostala. Ide hlavne o bazény s fóliou (linerom), ktoré potrebujú dostatočný tlak na to, aby zostala fólia vypnutá. Ak s nie ste istí, či vo vašom bazéne má na zimu voda zostať, alebo ju máte vypustiť informujte sa u predajcu.
Nezabudnite vybrať schody, poriadne ich vyčistiť a uložiť na suché miesto.
Zazimovanie filtrácie
Piesková filtrácia – filtráciu odpojte od cirkulačného okruhu. Piesok poriadne premyte a následne filtráciu poriadne odvodnite. Odložte na suchom mieste, ktoré je chránené pred mrazom.
Kartušová filtrácia – odpojte ju od okruhu, vypustte z nej vodu a vyčistite ju. Po letnej sezóne je vhodné vymeniť starú filtračnú vložku za novú. Vďaka tomu budete môcť bazén spustiť hneď s príchodom leta. Nebudete musieť jeho spustenie odkladať kým si nájdete čas na kúpu novej filtračnej vložky.
Ak máte stabilné filtračné zariadenia, ktorému hrozí zamrznutie (v kôlni, šachte, …) vypustte z neho vodu a motor s čerpadlom uložte na suché miesto, ktoré je chránené pred mrazom.
Vypustte a odsajte vodu zo všetkých rúrok. Ak by v nich voda zamrzla potrhala by ich a vy by ste mali budúci rok o robotu postarané. V prípade silných mrazov môže pôda zamŕzať aj do hĺbky niekoľkých desiatok centimetrov, preto sa nespoliehajte na slabé mrazy.
Elektrické príslušenstvo bazéna
Vypnite elektrický systém bazéna a nezabudnite ani na ohrev vody. Ak využívate solárny ohrev vypustte z dosiek vodu. Dosky nerolujte, ale nechajte ich počas zimy vyrovnané na suchom mieste, kde neklesne teplota pod 0°C.
Ak používate tepelné čerpadlo odpojte ho. Vodu z neho vypustíte odskrutkovaním potrubia z prípojok filtračného okruhu. Všetku vodu vysajte a potrubie naspäť nasaďte (zabránite vniknutiu nečistôt do čerpadla). Skrutky nemusíte úplne doťahovať.
Plaváky – ochránia bazén pred tvorbou ľadu
Dilatačné plaváky – tieto plaváky môžete nahradiť PET fľašami, do ktorých dáte trochu piesku. Tie vám pomôžu ochrániť steny bazéna proti rozpínajúcemu sa ľadu. Zároveň ich mierny pohyb zabráni rýchlemu zamrznutiu hladiny vody. Rovnako dobre vám poslúži aj polystyrén. Pri takýchto „plavákoch“ dajte pozor aby sa počas zimy nepotopili, alebo aby ich neodfúkol vietor. Občas bazén skontrolujte.
Posledným krokom je zakrytie plachtou. Bazén ochráni pred padaním lístia, konárov, snehu a pod.
Ak by aj napriek všetkým opatreniam voda v bazéne zamrzla nerozbíjajte ľad. Jeho ostré hrany by mohli poškodiť steny bazéna.
Bazén a chémia – zazimovacií prípravok vyberajte pozorne
Ak chcete aj budúce leto používať v bazéne tú istú vodu venujte pozornosť výberu zazimovacieho prípravku. Nie všetky sú vhodné a pri niektorých je lepšie vodu na jar vypustiť a bazén naplniť znova. Ak patríte k ekologicky a aj ekonomicky zmýšľajúcim zaobstarajte si prípravok, ktorý vyčistí vodu v bazéne tak, aby ste ju mohli v lete len doplniť a bazén hneď používať. Väčšina zazimovacích prípravkov sa pri oteplení odbúra. Stačí vonkajšia teplota nad 22°C a aspoň 28 dní a tento prípravok sa vo vode bude nachádzať v minimálnom množstve. Pred použitím si poriadne prečítajte návod a vyberte si prostriedok, ktorý vám bude najviac vyhovovať.
Ak sa o svoj bazén pred príchodom mrazov dobre postaráte môžete sa v ňom schladiť s príchodom prvých horúcich dní. Nemusíte venovať kopec času jeho príprave a ani zháňať nové trúbky či čerpadlo preto, lebo ste sa o to staré pred zimou zle postarali.
Ako na jazierko.
Aj majitelia záhradných jazierok by mali svojmu jazierku venovať pozornosť. Ak chcete aby vám slúžilo aj budúci rok pripravte ho na zimu.
Pozberajte opadané listy z hladiny. Ak máte v jazierku rastliny, ktoré nie sú mrazuvzdorné vyberte ich, odstráňte z nich suché listy a vložte ich do mokrého piesku. Takto ich uložte na miesto, kde budú chránené pred mrazom. Z rastlín, ktoré odolajú mrazom odstráňte suché listy aspoň 5 – 7 cm nad hladinou jazierka.
Zbytočné rastliny a burinu odstráňte a tiež odsajte kal (bahno) z dna. Počas zimy by zbytočne hnili a vaše jazierko by zmenili na jar na zapáchajúcu stoku. Ak máte ryby nezabúdajte sa postarať aj o ne. Keď teplota klesne pod 10°C prestaňte ich prikrmovať (s výnimkou niektorých druhov). V zime ryby neprijímajú potravu a tá, ktorú by ste im hodili by zbytočne hnila vo vode.
Obmedzte tvorbu ľadu
Ryby potrebujú okysličenú vodu na to, aby prežili. Pokiaľ zamrzne hladina, klesajú ku dnu, kde má vody približne 4°C. Aj keď nejedia a spotrebujú menej kyslíka potrebujú ho.
- Do ľadu môžete vysekávať otvory, ostré hrany ľadu ale môžu poškodiť steny jazierka (rovnako ako pri bazéne).
- Plavák s výhrevným telesom – zabraňuje zamrznutiu vody okolo plaváku.
- Čerpadlo – odsáva vodu z istej hĺbky jazierka hore k plaváku. Voda sa premiešava a výry, takže hladina nezamrzne. Zároveň sa okysličuje. Nie je dobré čerpať vodu z dna jazierka, nakoľko tam má teplotu okolo 4°C. Ak by sa ochladila malo by to negatívny vplyv na život rýb.
Vyberte z jazierka všetko čo by mohol mráz poškodiť – rúrky, lampy, filtre,… Ak máte skimmer znížte hladinu vody pod jeho úroveň – aby sa do nasávacieho otvoru nedostala voda.
Či už máte bazén, alebo jazierko je dobré venovať ich príprave na zimu dostatok času a pozornosti. Odpadne vám veľa práce s ich odzimovaním a nápravou škôd, ktoré spôsobil mráz.