Blog

Štát prispeje na výstavbu nízkoenergetických domov v roku 2019

štátny príspevok na bývanie-monotvané domy a nízkoenergetické domy

Žijeme v dobe, keď neustále zvyšovanie cien na uspokojovanie bežných ľudských potrieb sa stalo samozrejmosťou. Či ide o potraviny, pohonné látky, cestovné alebo energie. Každým rokom zisťujeme, že v ročnom vyúčtovaní máme skôr nedoplatok ako preplatok, hoci sa snažíme šetriť všade tam, kde sa dá. A predsa máme pocit, akoby sme uviazli v jednom začarovanom bludnom kruhu neustáleho zvyšovania cien za kúrenie, vodu, plyn či elektrinu. Nízkoenergetické domy môžu znížiť výdavky na bývanie.

Aké vhodné riešenie sa nám ponúka?

Jedným z nich je rozhodne možnosť výstavby a kúpy nízkoenergetického domu, ktorý poznáme aj pod prívlastkom pasívny dom. V posledných rokoch sa nízkonákladové domy stávajú čoraz viac populárnejšími z hľadiska šetrenia financií na vynaložených energiách.
Ak uvažujeme ekonomicky, tak prídeme na to, že hlavnými trendmi pri stavbe domov sú predovšetkým ekológia, úspora energií a inteligentné riadiace systémy. Medzi najpopulárnejšie domy v dnešnej dobe patria práve pasívne domy, ktoré majú takmer nulovú potrebu energie vďaka svojej úspore prevádzkových nákladov na vykurovanie.

Ich výhodou je, že nemusia mať aktívny vykurovací systém, pretože veľkú časť tepla čerpajú z vnútorných zdrojov a zo slnečného žiarenia. Samozrejme, aby tak tomu skutočne bolo, dôležitá je samotná projekcia s využitím nízkoenergetických technológií.
Prednedávnom sa v médiách objavila správa o tom, že štát sa rozhodol prispieť istou finančnou čiastkou na výstavbu nízkoenergetických domov a zároveň tým vzbudiť u ľudí väčší záujem o kúpu takéhoto príbytku.
Ministerstvo dopravy a výstavby predložilo vláde novelu zákona o energetickej hospodárnosti budov, vďaka ktorej chce podporiť výstavbu rodinných domov. Jedná sa o novostavby spĺňajúce podmienky domov s takmer nulovou potrebou energie (nízkoenergetické domy). Štát chce takýmto spôsobom prispieť aj k ochrane životného prostredia. Účinnosť by mala novela zákona nadobudnúť o necelé tri mesiace- od 1.5.2019.

Presná citácia ministra dopravy a výstavby SR  Arpáda Érseka, celé správu si pozriete na tomto odkaze.


Štát stanovil podmienky, za ktorých je možné túto dotáciu- príspevok v maximálnej výške 8000 eur-získať. Musí ísť o novostavbu nachádzajúcu sa na území SR, ktorá je určená na bývanie, celková plocha domu nesmie byť väčšia ako 200 m2 (zahŕňa všetky vykurované podlažia, garáž sa započíta jedine vtedy ak je vykurovaná) a musia byť splnené požiadavky na energetické hospodárenie budov s takmer nulovou potrebou energie. Žiadatelia o dotáciu získajú peniaze až po dokončení domu za splnenia podmienok uvedených vyššie.
Určite ide o správny krok zo strany štátu, ktorý by sa mohol ukázať ako veľmi prospešný a užitočný. Táto finančná „injekcia“ by mohla prebudiť v ľuďoch väčší záujem o výstavbu a kúpu nízkoenergetických domov a zlepšiť životnú situáciu mnohých občanov. To však ukáže čas, isté je, že rast cien za energie sa nezastaví a je iba na nás, čo s touto skutočnosťou urobíme. Možnosti máme aj v podobe hodenej rukavice od našich štátnych predstaviteľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *