Blog

Sporák na tuhé palivo – viete na čo sa pri výbere zamerať?

Sporák na tuhé palivo je vhodnou voľbou na chalupu alebo chatu. Správnym výberom sporáku môžete nie len dobre navariť a napiecť ale aj vykúriť konkrétnu miestnosť alebo celý dom. Ako vybrať sporák na tuhé palivo? Viete na čo všetko musíte brať ohľad pri jeho výbere?

Sporák na tuhé palivo

Skôr ako siahnete po konkrétnom modely sporáka zodpovedzte si na čo vám má hlavne slúžiť. Chcete na ňom v prvom rade variť, piecť, alebo ho budete používať hlavne na kúrenie? Pokiaľ máte v pláne suplovať sporákom kúrenie je lepšie obzrieť sa po kachliach alebo krboch.

Ak plánujete v sporáku veľa piecť obzrite sa po typoch, ktoré majú väčšiu rúru. Problém, ktorý môže pri pečení nastať je nemožnosť nastaviť teplotu rúry na presnú hodnotu.

Komín – dymovod

Pri kúpe sporáku na tuhé palivo je komín nutnosťou. Z tohto pohľadu vás bude zaujímať prevádzkový ťah komína a priemer dymovodu (otvor komína).

Pri výbere sporáka venujte pozornosť aj umiestneniu dymovodu. Ten môže byť umiestnení na boku, hore alebo vzadu. V závislosti od toho, na ktorej strane je dymovod umiestnení si môžete vybrať medzi pravou alebo ľavou verziou.

Palivo

Pod pojmom tuhé palivo vás istotne napadne drevo. Najčastejšie sa na kúrenie v sporáku používa dobre preschnuté drevo, ktoré nemá viac ako 20% vlhkosti (drevo uskladnené na suchom a dobre vetranom mieste aspoň dva roky). Suché drevo je síce najčastejšie palivo pre sporáky ale nie jediné. Ako palivo sa používajú aj drevené alebo uhoľné brikety alebo uhlie. Ako palivo ale používajte len to čo uvedie výrobca. Dodržujte pokyny výrobcu a nevkladajte do ohniska sporáka palivo, ktoré tam nepatrí.

Spotreba paliva

Spotreba paliva vyjadruje množstvo paliva v kilogramoch za jednu hodinu, pri stanovenom výkone. Ide ale len o orientačnú hodnotu. Reálna spotreba paliva závisí od toho či chcete využívať plný výkon sporáka alebo čiastočný a tiež od kvality paliva (suché alebo vlhké drevo). Spotreba paliva býva medzi 2 až 6 kg paliva na hodinu. Záleží to samozrejme od výkonu a veľkosti sporáku.

Materiál

Najčastejšie sa sporáky na tuhé palivo vyrábajú z lisovaných oceľových dielov alebo liatinových odliatkov. Z rovnakého materiálu ako je sporák sú zhotovené aj dvierka. Môžete ale natrafiť aj na sporáky s presklenými dvierkami. Kvalitnejšie modely majú dvojplášťovú konštrukciu.

Povrch sporákov môže mať smaltovú úpravu, ale môže byť ak z ocele alebo liatiny.

Výkon

Výhrevnosť sporáku udáva výkon, ktorý sa meria v kW. Je to jeden z hlavných parametrov, na ktorý by ste mali brať ohľad. Od výkonu totižto záleží ako rýchlo si na sporáku uvaríte jedlo a akú veľkú miestnosť dokáže sporák vyhriať. Orientujte sa hlavne podľa veľkosti priestoru. Sporák s nižším výkonom miestnosť dostatočne nevyhreje. Sporák s veľkým výkonom zas miestnosť môže vyhriať rýchlo, spotreba paliva ale bude v tomto prípade dosť vysoká a v neposlednom rade vás aj kúpa sporáka s vyšším výkonom vyjde drahšie.

Najnižší výkon sporákov na tuhé palivo sa pohybuje okolo 6 kW. Stredný výkon sa pohybuje medzi 7 až 9,5 kW.  Sporáky s najvyšším výkonom dosahujú hodnotu 15 kW.

Orientačne sa uvádza, že 1 kW vykúri 15 až 20 m3 priestoru. Viete si tak vypočítať aký výkon sporáku potrebujete. Ide ale len o orientačný údaj, ktorý ovplyvňujú ďalšie vlastnosti domu. V domoch, ktoré nie sú zateplené 1 kW vystačí len na vyhriatie 10 až 15 m3 priestoru. Ak ale kupujete sporák na tuhé palivo do nízkoenergetického domu 1 kW vykúri až 40 m3 priestoru.

Hmotnosť a rozmery

V súčasnosti nájdete v ponuke množstvo rôznych veľkostí sporákov. Tie najmenšie začínajú na hodnotách 80 x 60 cm. Pokiaľ ale hľadáte niečo väčšie stačí sa len poobzerať. Priestrannejšie sporáky môžu mať šírku aj viac ako 1 meter.

V závislosti od veľkostí sa pohybuje aj hmotnosť sporáku. Aj tie najmenšie vás ale môžu svojou hmotnosťou prekvapiť (cca 70 kg). Väčšie sporáky na tuhé palivo môžu mať hmotnosť od 100 do 200 kg.

Funkcie a výbava sporáka

Aj keď sa sporák na tuhé palivo funkciami a výbavou nedá s modernými spotrebičmi porovnávať predsa len môže obsahovať funkcie, ktoré zvyšujú komfort jeho používania

  • Sklokeramická varná doska – ako náhrada klasickej liatinovej dosky sa nachádza na modernejších sporákoch.
  • Regulácia prívodu vzduchu – umožňuje ovplyvňovať výkon horenia.
  • Vyberateľný rošt – vybratím roštu môžete meniť veľkosť ohniska a tým meniť výkon sporáku. V niektorých sporákoch môžete rošt nastavovať, v niektorých len vybrať.
  • Vyberateľný popolník – praktická pomôcka na odstraňovanie popola
  • Presklené dvierka – môžete vidieť či treba priložiť drevo ale zároveň vám dotvoria výbornú atmosféru.
  • Lišta na sušenie utierok – lišta pozdĺž vrchnej hrany sporáka.
  • Teplovodný výmenník – doplnok, s ktorým môžete vykurovať ďalšiu miestnosť.

Sporák na tuhé palivo vám môže v plnej miere nahradiť kúrenie. Zároveň na ňom môžete pohodlne a chutne variť alebo piecť. Aj keď nejde práve o najekologickejšie riešenie je to jedno z najlepších riešení ak potrebujete vykúriť chatu, chalupu alebo rodinný dom, kde nie je zavedený plyn alebo elektrina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *