15 apr

Existuje množstvo spôsobov vykurovania. Elektrikou, plynom alebo na tuhé palivo. Po kachliach na tuhé palivo sa často siaha hlavne v momente, keď potrebujete riešiť otázku kúrenia v odľahlej chate alebo chalupe alebo v dome kde by kúrenie iným spôsobom mohlo byť problematickejšie. Praskanie horiaceho dreva v peci zároveň navodí príjemnú hrejivú atmosféru, ktorú nenavodíte ničím iným. Krbové kachle vám môžu túto atmosféru a aj tepelný komfort zabezpečiť kedykoľvek.

Vhodným výberom krbových kachlí získate nie len teplo a príjemnú atmosféru v miestnosti. Ak siahnete po kachliach s teplovodným výmenníkom môžete ohrievať vodu, zabezpečiť teplú vodu do ústredného kúrenia alebo ich pripojiť na podlahové vykurovanie.

Teplovodné verzus teplovzdušné kachle

Teplovzdušné kachledvojplášťové kachle. Vzduch medzi plášťami sa ohrieva a prúdi do miestnosti. Teplý vzduch sa dá pomocou teplovzdušných rozvodov previesť aj do iných miestností. Vždy by mali tieto rozvody smerovať dohora. Ak chcete teplo previesť do vedľajšej izby budete potrebovať aj ventilátor, ktorý bude teplý vzduch usmerňovať a poháňať. Dĺžka rozvodov by nemala presiahnuť 8 m.

Nevýhodou tohto typu kachlí je , že okrem tepla sa rozvodmi šíri aj zvuk, takže sa môže stať že v izbe budete počuť zreteľne čo sa deje  vo vedľajšej miestnosti. Teplovzdušné kachle nie sú vhodné pre alergikov nakoľko víria prach a môžu prenášať pachy z jednej miestnosti do druhej.

Ak plánujete teplovzdušnými kachľami vyhrievať viac miestností vyberajte ich podľa výkonu, ktorý zodpovedá celkovému vyhrievanému priestoru.

Teplovodné kachle – slúžia ako zdroj tepla pre teplovodný vykurovací systém. Môžete s nimi vykúriť celý dom alebo si ohriať vodu na umývanie. Výkon kachlí vyberajte podľa veľkosti priestoru, ktorý chcete vyhrievať a podľa toho, či je dom zateplený alebo nie.

Krbové kachle bez výmenníka

Krbové kachle môžu byť hlavným zdrojom tepla ale môžete ich využiť aj na príležitostné prikúrenie. Nech ich už využívate akokoľvek pravdou je, že sú dominantou interiéru. Môžete sa tak stretnúť s kachľami z liatiny, keramickými kachľami alebo s kachľami z prírodného kameňa.

Skôr ako na dizajn sa pri výbere krbových kachlí zamerajte na iné parametre

Sálavé krbové kachle (akumulačné)

Tieto kachle vyžarujú teplo plášťom a ohrievajú predmety v okolí. Ohriate steny, podlahy, a strop následne sálajú teplo a ohrievajú vzduch. Sálavé kachle rovnomerne a prirodzene vyhrejú celú miestnosť a nevíria prach. Navyše tieto kachle obsahujú aj akumulačné prvky vďaka čomu môžu teplo sálať aj keď v nich prestanete kúriť.

Ich nevýhodou je, že s nimi vykúrite len jednu miestnosť a v závislosti od akumulačných prvkov im môže chvíľu trvať kým sa rozohrejú.

Konvenčné krbové kachle

Dvojplášťové kachle. Medzi plášťami prúdi vzduch, ktorý sa ohreje a následne sa vráti späť do miestnosti. Vyhrejú síce väčší priestor než sálavé kachle ale teplo nešíria rovnomerne. Vyššia teplota je pri strope.

V súčasnosti už nájdete na trhu kombinované kachle, ktoré môžu šíriť teplo oboma spôsobmi.

Výkon

Od výkonu krbových kachlí záleží ako budete mať v dome teplo. Tento údaj sa udáva v kW.  Všeobecne platí, že 1 kW vykúri cca 20 m3 priestoru. Vypočítajte si objem miestnosti, ktorú chcete vykurovať (prípadne celého domu) a podľa toho zvoľte výkon kachlí.

Do úvahy berte aj stav rodinného domu. Ak má dobrú a kvalitnú tepelnú izoláciu straty tepla sú minimálne. Ak stavba ale nie je izolovaná vôbec teplo uniká a vy potrebujete kachle s vyšším výkonom. Pri stavbe, ktorá nemá tepelnú izoláciu platí, že 1 kW vyhreje 10 – 15 m3 priestoru.

Kachle by mali byť vyťažené tak akurát. Pokiaľ by ste vybrali kachle s nižším výkonom môžete ich preťažiť, čím znížite ich životnosť. Krbové kachle s vyšším výkonom než potrebujete vás zas budú nútiť priškrtiť prívod vzduchu, prikladať menej a navyše, sklená výplň dvier sa vám zadymí keďže nebude správne fungovať prúdenie sekundárneho vzduchu. Výsledkom budú zadechtované kachle.

Materiál

Podľa materiálu delíme kachle

Keramické – majú výborné tepelné a akumulačné vlastnosti. Trvá síce dlhšie než sa zahrejú, ale teplo produkujú aj niekoľko hodín po vyhasnutí. Majú dlhú životnosť, vysokú tepelnú účinnosť a vynikajú nízkou spotrebou paliva. Výborne sa hodia do domov zariadených v retro štýle. Vybrať si môžete z množstva farebných prevedení.

Plechové – kachle majú plechový plášť vďaka čomu sa rýchlo zahrejú. Pravdou je, že po vyhasnutí sa aj rýchlo ochladia.

Liatinové – rýchlo sa ohrejú a výborne akumulujú teplo. Spájajú v sebe vlastnosti plechových a keramických kachlí.

Špeciálne typy kachlí

Kanadské kachle – vynikajú vysokou efektivitou horenia, čím môžete ušetriť až polovicu paliva. Využívajú na to tzv. dvojité spaľovanie.

Peletové kachle – vynikajú vysokou účinnosťou spaľovania. Kúriť v nich môžete len peletami, ktoré nasypete do zásobníka. Kotol sa na základe stanovenej teploty postará sám o dodanie potrebného množstva peliet do ohniska. Cena peletových kachiel je dosť vysoká.

Doplnky kachlí

Keď sa rozhodnete zaobstarať si kachle na tuhé palivo budete k nim potrebovať aj pár ďalších vecí, ktoré vám pomôžu v údržbe kachlí.

Čistiaca kefy – slúži na odstraňovanie sadzí z vnútorných strán spaľovacej komory

Metlička s lopatkou – zídu sa vám na odstraňovanie popola. Aj keď popol prepadá do nádoby môžete nimi odstrániť to, čo padne na zem, keď budete túto nádobu čistiť. Miesto metličky s lopatkou môžete použiť aj špeciálny krbový vysávač.

Kôš na drevo – aj keď majú kachle zväčša úložisko na drevo nebýva veľké. Preto sa vám zíde mať pár polienok uložených vedľa pece v koši.

Podkladová doska – podkladová doska by mala presahovať 30 cm na strane, kde sú na kachliach dvierka a minimálne 10 cm na zvyšných stranách. Zabránite tak zničeniu podlahy ak vám z kachlí pri prikladaní vyletia ohnivé iskričky.

, , , , , ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *