V súčasnosti mnohí z vás pravdepodobne nezažívajú práve najlepšie obdobie v oblasti financií. Pandemická kríza a vojna na Ukrajine spôsobila obrovskú vlnu inflácie, ktorá zasiahla takmer všetky sektory. Trh s realitami samozrejme nie je výnimkou. Aj keď momentálne ceny nehnuteľností klesajú, dôvod na radosť to pre mnohých nie je, keďže klesajú z dôvodu vysokých hypotekárnych úverov. Čoraz menej ľudí si preto v súčasnosti môže dovoliť zobrať úver a riešiť vlastné bývanie. Ak ste však skalopevne rozhodnutí zaobstarať si vlastné bývanie, poradíme vám, aký typ bývania sa v roku 2023 pre vás najviac oplatí.
Kúpa a rekonštrukcia starého domu alebo stavba nového
Rekonštrukcia starého domu sa jednoznačne oplatí vtedy, ak ste dom zdedili. Takisto sa oplatí rekonštruovať dom, ak je za výrazne nižšiu cenu, ako keby ste si kúpili stavebný pozemok na výstavbu nového domu. Ak je však cena starého domu vyššia ako adekvátny stavebný pozemok, určite je potrebné zvážiť, či takýto dom kúpiť a rekonštruovať. Pri starých domoch je potrebné myslieť aj na niekoľko detailov, ktoré môžu rekonštrukciu poriadne predražiť. Platí to napríklad v prípade, ak je potrebné búrať nosné priečky. Počítať musíte s realizáciou búracích prác a odvozom sutín. Taktiež musíte rátať aj s neočakávanými problémami, na ktoré si musíte pripraviť nejakú peňažnú rezervu. Za zváženie stojí aj fakt, že pri rekonštrukcii starého domu máte len obmedzené možnosti prestavby, takže konečný výsledok rekonštrukcie nemusí byť podľa vašich predstáv. Pri rekonštrukcii staršieho domu je na mieste mať subjektívny pohľad na rekonštrukciu. Zo starého domu nikdy nebude novostavba.
Novostavba
Ak zdedíte stavebný pozemok, novostavba je určite ideálna a často aj rýchla voľba. Firma Treemont dokáže postaviť montovaný dom aj za dva alebo tri mesiace. Pri výstavbe nového domu musíte brať ohľad na výber pozemku. Ak kupujete stavebný pozemok, dobre si všimnite jeho orientáciu voči svetovým stranám a sklon pozemku. Viac o výbere stavebného pozemku sa dočítate v článku ako vybrať stavebný pozemok. V ďalšej fáze je dôležitý výber projektu a projektanta. Cena závisí teda aj od materiálu, z ktorého bude dom postavený. Pri montovaných domoch je výhodnejšia nielen rýchlosť výstavby ale aj cena výstavby, ktorá je nižšia ako v prípade murovaného domu. Nezabudnite na stavebné povolenie. Všetko potrebné o stavebnom povolení sa dozviete v článku ako získať stavebné povolenie – postup. Posledným krokom je výber vhodnej stavebnej firmy. Toto neplatí, ak sa rozhodnete stavať dom
svojpomocne. Pri novostavbe treba teda rátať s vyššou cenou pozemku. Novostavba je drahšia ako rekonštrukcia.
Kúpa staršieho bytu alebo nového?
Podobná situácia ako pri domoch, je aj pri kúpe bytov. Bývanie v panelákoch alebo bytových domoch má svoje výhody, ale aj množstvo nevýhod. Čo sa oplatí viac? Kúpiť starší byt a rekonštruovať ho, alebo kúpiť rovno nový? Cena bytov v mestách sa niekedy môže rovnať cene domčeka neďaleko mesta. Vo väčších mestách sa cena úplne nového bytu vo výmere približne 76 m 2 pohybuje okolo 200 000 € s parkovacím miestom, ktoré je pri domoch väčšinou samozrejmosťou. Výhoda starších bytov spočíva teda v dostupnosti. Staršie byty bývajú lacnejšie aj o niekoľko desiatok tisíc eur. Musíte však počítať s rekonštrukciou. Cena rekonštrukcie závisí od toho, v akom stave je byt. Preto si pri kúpe dobre všímajte, v akom stave je jadro bytu. Ak je byt po majiteľovi, ktorý v ňom donedávna býval, pravdepodobne budú náklady na rekonštrukciu nižšie. V takom prípade sa rozhodne oplatí kupovať starší byt.