Chcete sa osamostatniť, ale neviete sa rozhodnúť pre dom alebo byt? Jednoznačnú odpoveď vám síce nedáme, pretože v podstate ani neexistuje, no pokúsime sa vám priniesť aspoň praktický pohľad na výhody a nevýhody bývania v byte i dome. Ktorá alternatíva nehnuteľnosti bude teda pre vás viac ušitá na mieru?
Naša krajina je povestná tradíciou vlastniť nejakú nehnuteľnosť. Na rozdiel od niektorých iných európskych krajín si neradi prenajímame byt alebo dom a radšej si zaobstaráme vlastné bývanie. Vlastná strecha nad hlavou však môže mať dve rôzne podoby. Rodinný domček postavený niekde na vidieku alebo v prímestskej časti a byt priamo v meste. Obe alternatívy ponúkajú špecifické výhody i negatíva, ktoré treba pri rozhodovaní sa zobrať do úvahy.
Byt? Prečo nie.
Nad otázkou dom alebo byt sa pravdepodobne nebudú veľmi zamýšľať mladé bezdetné páry, ktoré majú veľmi silné väzby na mesto. Tieto páry uprednostnia celkom určite byt. Nielen z dôvodu pracovných príležitostí, ale aj pre viac príležitostí na voľnočasové aktivity, či pre širšie možnosti kultúrneho vyžitia. Mladé páry si budujú kariéru, práca je pre nich prioritou a na bývanie im spravidla postačia byty s menšou výmerou. Do práce majú na skok a preto rodinný dom so solídnou občianskou vybavenosťou v niektorej pokojnejšej mestskej časti zatiaľ veľmi neriešia.
Bez povšimnutia nemôže ostať ani cenová dostupnosť bytu, hoci sa toto tvrdenie nedá celkom zovšeobecniť nakoľko cena bytu sa odvíja od rozlohy, lokality a od ďalších faktorov, takže neraz môže cena bytu výrazne prevýšiť hodnotu rodinného domu.
Byt sa však zdá byť ideálnou alternatívou aj pre ľudí, ktorým je panelákové prostredie dôverne známe a sú naň odmala zvyknutí, ale táto alternatíva bývania môže, samozrejme, vyhovovať aj rodinám s deťmi. Nový byt prakticky nevyžaduje žiadnu prácu a údržbu a to isté platí pre zrekonštruovaný byt, ktorý si po prerábke nebude okrem udržiavania poriadku vyžadovať z vašej strany takmer nič. Vďaka bývaniu v byte sa tak budete môcť naplno venovať iba svojim deťom a práci.
O byte je dobré popremýšľať aj v takom prípade, keď obidvaja partneri pracujú v meste. Vyhnete sa tak dlhému dochádzaniu do práce, či z práce a po odrastení detí vám príde vhod, že ich nebudete musieť ďaleko voziť do škôlky, školy alebo na tréningy a krúžky.
Nevýhody bytu
Negatíva bytu, resp. nevýhody bývania vo väčšom paneláku svojho času trefne vystihol režisér, scenárista a autor textu piesne Po schodoch Daniel Mikletič. V paneláku, ale aj v menšom bytovom dome je totiž skutočne najväčším problémom súkromie.
V bytovke sa nemusí práve pokaziť výťah, aby ste počuli veselý džavot hrajúcich sa detí, prichádzajúci od susedov alebo krik nahnevanej manželky nespokojnej s neskorším príchodom „veselého“ manžela. Nadšení nebudete ani pri prerábke bytov, kedy vám pokoj nedopraje zvuk vŕtačky alebo iného náradia. Na všetko sa však dá zvyknúť a napokon veľa závisí aj na susedoch, takže bývanie v byte môže mať aj oveľa pokojnejší priebeh.
Rodinný dom môže byť zásah do čierneho
V žiadnom prípade nechceme aby to vyznelo ako otrepané klišé, ale rodinný dom je často pre svojho majiteľa splnením sna o dokonalom bývaní. Rodinný dom si na rozdiel od bytu vyžiada o niečo aktívnejší prístup k starostlivosti o údržbu domu i exteriéru, no aj viaceré výhody.
Pekný projekt rodinného domčeka s priestrannými miestnosťami a vlastným dvorom ponúka komfort a taký pocit súkromia, o akom sa majiteľom panelákových bytov môže naozaj iba snívať. Rodinný dom s veľkorysým pozemkom poskytuje množstvo možností pre vybláznenie sa detí, no aj dospelých nabáda na množstvo aktivít. Grilovanie s priateľmi a posedenia pri krbe v záhradnom altánku nevynímajúc.
To však nie je ešte ani zďaleka všetko. Rodinný dom s vlastnou záhradou môže byť optimálnou odpoveďou pre milovníkov domácich miláčikov i pre všetkých, ktoré chcú chovať hydinu, či iné druhy domácich zvierat. Vlastné ovocie alebo zelenina dopestovaná vo svojej zeleninovej záhradke bez množstva umelých hnojív napokon tiež nie je na zahodenie.
Oveľa viac však možno pri poschodovom rodinnom dome dokáže zavážiť možnosť viacgeneračného bývania, kedy môže dcéra a syn s rodinou obývať napríklad horné poschodie domu a vy prízemie. Takto sa dá pokojne fungovať dlhodobo, no môže ísť aj o dočasné riešenie, kým sa mladí nerozhodnú pre byt alebo dom a nezaobstarajú si svoju vlastnú strechu nad hlavou.
Nevýhody rodinného domu
Dom, ako sme to už niekoľkokrát naznačili, si vypýta určite viac pozornosti ako byt. Údržba domu je časovo, ale potom predovšetkým finančne náročnejšia. Ako majiteľ bytu sa napríklad pri opravách strechy alebo fasády spolupodieľate na celkových nákladoch, no pri rodinnom dome si musíte všetko zafinancovať sami.
Pri rodinnom dome musíte počítať s vyššími výdavkami na energie, aj keď je pravdou, že náklady sú vďaka dokonalému zatepleniu obvodového plášťa i strechy a výborne tesniacim oknám neporovnateľne nižšie, ako tomu bolo ešte pred dvomi desiatkami rokov. Nevýhodou domov postavených v odľahlejších lokalitách môže byť horšia dopravná dostupnosť, ktorá si pri dochádzaní do práce vyžiada nielen čas, ale aj pevné nervy.
Tipy na záver:
- Montované domy sú ideálnou voľbou pre mladých. Toto sú štyri najsilnejšie dôvody.
- Ak nemáte dostatok vlastných peňažných prostriedkov na postavenie domu, tak si prečítajte užitočné tipy ako financovať stavbu rodinného domu.