29 apr

Na prvý dojem sa nám to môže zdať ako nejaký vtip, avšak pri domoch z keramického betónu určite nežartujeme. Táto zaujímavá technológia si začína vo svete stavieb raziť svoju cestu. V odbornom termíne hovoríme stavbách z keramického kompozitu. V tomto článku sa pozrieme na to, čo je to ten keramický betón, aké má výhody a nevýhody a aká je budúcnosť tohto stavebného materiálu.

Čo je keramický betón?

Keramický kompozit, alebo keramický betón sa inak nazýva aj ako keramzitbetón alebo Liaporbetón. Vlastnosťou tohto stavebného materiálu je to, že je veľmi ľahký. Aj napriek tomu, že je ľahký, zachováva si všetky vlastnosti klasického betónu. Rovnako, ako klasický betón, aj ten keramický je zložený z prírodných materiálov. V tomto prípade sa však kameň nahrádza keramickým kamenivom tzv. keramzitom. Ostatné materiály, ako je cement, piesok a voda, zostávajú súčasťou tohto betónu. Vďaka keramzitu získava keramický betón vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Okrem toho keramzit všestranne využiť. Použiť sa dá ako dekorácia, plnivo betónovej zmesi alebo aj ako protišmykový posyp ciest a chodníkov. Oproti klasickým murovaným domom je keramický betón tenší a preto sa zvyšuje aj úžitková plocha.

 

Výhody keramického betónu

Niektoré z výhod sme už v článku zmienili. Je to predovšetkým jeho tepelná izolácia a ľahkosť. Nakoľko je ľahký, veľmi dobre sa s ním manipuluje. Okrem toho vynikajúco pohlcuje zvuk. Ak si však myslíte, že montované domy z tohto materiálu nič nevydržia, tak ste na veľkom omyle. Ide o rovnako pevný, odolný a trvanlivý materiál ako klasický betón. Vynikajúcou vlastnosťou, tak, ako aj pri ostatných typoch montovaných domov, je aj rýchlosť výstavby domov z tohto stavebného materiálu. Pri poschodovom dome postavíme hrubú stavbu za štyri dni. Pri prízemných domoch hovoríme dokonca o dvoch dňoch. V rýchlosti výstavby sa montované domy z keramického betónu môžu porovnávať s drevodomom. Ďalšou výhodou stavby z keramického betónu je, že ide o technológiu s minimom mokrých procesov. S dostavbou teda nemusíte čakať cez zimu ale do svojho vysnívaného domu sa môžete nasťahovať okamžite po jeho dokončení, čo môže byť do pol roka od začatia jeho výstavby.

Technológia výstavbymontovaného domu z keramického betónu

Pri výstavbe tohto typu montovaného domu sa využívajú dva typy technológií. Hovoríme keramzitbetonových tvárnic a stavbu montovaného domu z velkoplošných keramzitbetonových dielcov. Obe technológie výstavby sú veľmi rýchle a preto môžete vo svojom dome bývať už za pár dní. V oboch prípadoch sa na stavbu dovezú už hotové diely, kde sú už aj prichystané otvory na rozvodové skrinky a pod. Rozvedenie sietí je preto omnoho jednoduchšie, ako pri tehlových domoch. Nemusíte sa zľaknúť ani toho, že do takýchto hotových dielov je problém vŕtať. Nie je to rovnaký stavebný materiál ako panel, ktorý sa využíval na stavbu veľkých panelových bytových domov. Všetko teda nahráva tomu, aby ste sa rozhodli práve pre montovaný dom z keramického betónu. Jedinou nevýhodou tohto typu domu je, že vzhľad nemusí byť tak atraktívny, ako je tomu napríklad pri drevodomoch.

Budúcnosť montovaných keramických domov

Všetko nahráva tomu, že v budúcnosti bude keramický betón naplno využívaným materiálom výstavby rodinných domov. Medzi prednosti sa radí jeho ekologickosť, nakoľko je vyrábaný z prírodných materiálov. Okrem toho hovoríme o úspornom type domu, čo taktiež nie je v súčasnosti na škodu a v budúcnosti sa na tento trend bude tlačiť ešte viac. Na výstavbu takéhoto typu domu si však pripravte väčší finančný limit, nakoľko sú o niečo drahšie ako klasické murované domy.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *