Blog

Solárny panel – elektrina zadarmo

Fotovoltika je odbor, ktorý sa zaoberá premenou svetla na elektrickú energiu. Ide o ekologický a zároveň dostupný zdroj energie z obnoviteľných zdrojov. Na tomto základe vznikol solárny panel a fotovoltické (solárne) systémy, ktoré v súčasnosti slúžia ako zdroj energie pre nízkoenergetické,  pasívne domy a domy s nulovou spotrebou energii.

Solárny panelZákladom fotovoltického systému je solárny (fotovoltický) panel, ktorý už špeciálne predstavovať netreba. Kým v minulosti sa solárne panely montovali hlavne na stavby, kde nebolo možné napojiť sa na elektrinu dnes sa stávajú pravidelnou súčasťou všetkých novostavieb. Solárne panely dokážu vytvoriť energiu zo slnečného svetla a preto po nich siahajú aj majitelia starších rodinných domov, menšie a aj väčšie firmy.

Solárny panel: typy

Na trhu sa v súčasnosti môžete najčastejšie stretnúť s troma typmi solárnych panelov.

Monokryštalický solárny panel

Tento typ panelu vyniká najvyššou účinnosťou. Na výrobu potrebnej elektriny postačí menšie množstvo panelov, alebo panely s menšími rozmermi. Nemusíte nimi pokrývať celú strechu a pritom získate dostatok elektrickej energie.

Monokryštalické panely sú najdrahšie z ponúkaných solárnych panelov.

Polykryštalický solárny panel

Jednoduchší a aj lacnejší panel. Výkon týchto panelov je nižší než pri predchádzajúcom type, takže ich potrebujete viac. Pokiaľ nemáte dostatok priestoru na ich rozloženie nemusia sa vám vyplatiť a môže sa stať, že nedokážu vyrobiť toľko energie koľko by ste potrebovali. V tom prípade je lepšie siahnuť po monokryštalických paneloch. Pokiaľ ale máte dostatok miesta môžu byť pre vás ideálnou voľbou.

Amorfný solárny panel

Tieto panely majú najnižší výkon. Ich veľkou výhodou ale je, že dokážu vyrobiť elektrickú energiu aj z rozptýleného svetla. Nie je potrebné aby priamo na ne dopadalo slnečné svetlo. Vďaka tejto vlastnosti dokážu vyrobiť elektrinu aj v jesenných či zimných mesiacoch keď je menej slnečných lúčov.

Ak nemôžete umiestniť panely správnym smerom (na juh) najlepšou voľbou sú amorfné panely. Môžete ich umiestniť aj na východnú alebo západnú stranu. Nemusia pokryť celkovú spotrebu elektriny vo vašej domácnosti. Môžu ale pomôcť znížiť energetickú náročnosť domu.

Kde umiestniť solárne panely

Fotovoltické panely vyrábajú energiu zo slnečných lúčov. Najlepšie miesto na ich umiestnenie je preto južná strana strechy so sklonom cca 35°, kde celý deň svieti slnko. Nie každý má ale šikmú strechu, prípadne orientovanú na juh. V tomto prípade môžete panely rozmiestniť na záhrade alebo ich umiestniť na strechu ale vo väčšom množstve.

Dôležité je aby solárnym panelom nič netienilo počas celého dňa. Preto dajte pozor hlavne na tienenie z koruny vysokých stromov alebo okolitých výškových stavieb (komíny, mosty, výškové budovy a pod.).

Na čo sa zamerať pri kúpe

Solárne panely nie sú lacná záležitosť. Pri ich výbere by ste mali brať ohľad na viacero faktorov, ktoré vám pomôžu zvoliť si ten správny typ panelov.

Energetická účinnosť

Energetická účinnosť určuje koľko svetelnej energie dopadajúcej na panel sa premení na elektrickú energiu. Tento údaj sa najčastejšie vyjadruje v percentách. Môže sa zdať, že čím vyššie číslo tým lepšie. Pri výbere sa ale orientujte spotrebou energie v domácnosti. Nepotrebujete vyrábať viac energie než miniete.

Teplotný koeficient

Tento údaj popisuje vplyv tepla na prevádzkovú účinnosť panela. Čím je koeficient menší tým menšie sú straty pri výrobe energie vplyvom tepla. Dlhotrvajúca horúčava a bezvetrie vplývajú na výkonnosť panelov. Vplyvom vysokých teplôt dochádza k zmene vlastností panelov a aj k zníženiu ich výkonu.

Veľkosť panela

Veľkosť panela je priamo úmerná jeho výkonu vo Wattoch. Koľko energie spotrebujete zistíte podľa počítadla, ktoré meria spotrebu elektriny vo vašej domácnosti. Prispôsobte tomu výber panela.

Čím väčší tým výkonnejší nemusí byť vždy pravda. Výkon sa pohybuje aj v závislosti od typu solárneho panelu. Menší monokryštalický panel vyrobí viac energie než väčší amorfný panel.

Solárny panel: výhody a nevýhody

Výhody

Získať elektrickú energiu zadarmo je hlavným dôvodom prečo solárne panely majú čoraz väčší úspech, to ale nie je všetko

  • môžu pokryť úplnú spotrebu elektrickej energie v dome – pravdaže to záleží od toho koľko elektriky denne spotrebujete a type solárnych panelov. Aj keď sa vám nepodarí pokryť celkovú spotrebu elektriny určite jej miniete menej než keby ste solárny panel vôbec nemali.
  • bezúdržbové – panely stačí len namontovať a o viac sa starať nemusíte. Niektoré panely majú životnosť až 25 rokov, menič približne 10.
  • ekologická energia – výroba energie zo slnečného žiarenia neznečisťuje prírodu. Ide o zdroj energie, ktorý je dostupný takmer na celej planéte.

Nevýhody

  • vyššie prvotné náklady – hlavný dôvod, prečo nad kúpou fotovoltiky ľudia váhajú. Solárny panel vás ale nemusí stáť tak veľa ak využijete štátnu dotáciu.
  • nestabilný zdroj energie – slnečné svetlo nedopadá na solárne panely stále, aj keď ste ich namontovali na streche na južnú stranu. V noci, alebo keď je pod mrakom solárne panely energiu nevyrábajú.
  • zásah do konštrukcie strechy – fotovoltický panel sa montuje na strechu domu.  Zvyšuje sa tým riziko vzniku tepelných mostov a následného vzniku plesní v dome.

Solárne panely sú v dnes neodmysliteľnou súčasťou rodinných domov. Vďaka nim môže energetická závislosť domu klesnúť na minimum. Preto by ste mali venovať pozornosť ich správnemu výberu. Zlým výberom sa môže stať, že nepokryjú ani z časti spotrebu vašej energie, prípadne, že vyrobia elektrickej energie viac ako miniete a vy ich tak zbytočne preplatíte. Dôležité je aby sa vám financie, ktoré ste do nich vložili vrátili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *