Blog

Mýty o montovaných domoch. Aká je pravda?

Aké sú mýty o montovaných domoch? Čomu veriť a nad čím sa len pousmiať?  . O montovaných domoch sa toho na internete dočítate veľa. Nie všetkému sa ale dá veriť. Fakty jasne hovoria v ich prospech. Pravdou je, že práve tento typ stavieb spĺňa prísne kritéria pre novostavby a v poslednom období zažíva veľký rozmach.

Mýty o montovaných domochMýty o montovaných domoch

Životnosť montovaných domov

Medzi najčastejšie mýty o montovaných domoch patrí tvrdenie, že nemajú dlhú životnosť. Všetko ale záleží od toho ako sa o dom staráte, ako je zhotovený a aj od použitých materiálov. Pokiaľ použijete menej kvalitný materiál, len aby ste na stavbe ušetrili dlho vám nevydrží. Ak ale investujete do kvalitných materiálov, môžete sa tešiť na dom, ktorý budú obývať aj vaše deti a možno aj deti vašich detí.

Životnosť nosných konštrukcií je minimálne 100 až 150 rokov. Na Slovensku ale nie je ničím výnimočným ani drevenica, ktorá má aj viac ako 200 rokov a stále je obývaná. Drevodomov sa z tohto hľadiska nemusíte vôbec obávať. Pokiaľ sa o dom adekvátne staráte vydrží naozaj dlho.

Horľavosť

Drevo sa od nepamäti používalo na kúrenie, takže o jeho horľavosti niet najmenších pochybností. Z tohto pohľadu by mohli byť mýty o horľavosti montovaných domov pravdivé. Montované domy sa stavajú už desiatky rokov a neustále sa vylepšujú. Pri výstavbe týchto stavieb sa používa protipožiarny sadrokartón. Ak navyše použijete aj vhodnú protipožiarnu izoláciu či spomaľovače horenia riziko, že drevodom zhorí je porovnateľné s akoukoľvek inou stavbou.

Pri obavách z požiaru si dajte skôr pozor na poriadne zhotovené rozvody elektriny, ktoré boli neraz dôvodom vzniku požiaru aj v murovaných domoch.

Plesne a škodcovia

Plesní v dome sa obáva mnoho ľudí. Spôsobujú množstvo zdravotných problémov a v neposlednom rade výrazne skracujú životnosť stavby – akejkoľvek. Plesne sú ale spôsobené vlhkosťou vo vnútri domu nie materiálom, z ktorého je stavba zhotovená. Pravidelné vetranie, rekuperácia, kvalitný tepelno izolačný materiál a jeho správna montáž sú základmi, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa vzniku neželaných plesní. Mýty o väčšom vzniku plesní v montovaných domoch nie sú založené na pravde.

Škodcov sa v montovanom dome báť nemusíte. Môžu sa do neho dostať tak ako do akéhokoľvek iného domu – cez otvorené dvere či okná. Cez obvodové múry, ktoré sú dosť hrubé sa dnu žiadna myš nedostane. Ak máte strach z červotoča, ktorý žije v dreve dajte si pozor len na starší nábytok, ktorý ste doniesli do domu. Ak je v ňom červotoč môže sa dostať aj do zvyšného dreva. Na výrobu drevodomov sa používa len prvotriedne kvalitné drevo bez najmenších chýb, ktoré prešlo kontrolou na píle a aj v spoločnosti, ktorá domy vyrába.

Teplo

Medzi časté mýty o montovaných domoch patria aj ich tepelnoizolačné vlastnosti. Letné prehrievanie je problémom všetkých stavieb bez ohľadu na stavebný materiál. Vyriešiť to ale môžete vhodným tienením.

Únik tepla v chladných mesiacoch roka je zas otázkou kvalitnej tepelnej izolácie, parozábrany, vzduchotesnej obálky domu a rekuperácie so spätným získavaním tepla. Dôležitú úlohu tu zohráva aj umiestnenie domu na pozemku, jeho orientácia a rozloženie izieb.

Cena

Mýty o montovaných domoch, ktoré preto, že sú lacnejšie určite nie sú kvalitné sú  už dávno vyvrátené. Ohľadom montovaných domov hovoríme o „suchej výstavbe“. Všetky komponenty domu sa zhotovia vo výrobných halách. Následne sa skompletizujú na mieste a hrubá stavba je hotová. Ušetríte tak nie len čas ale aj časť financií na robotníkov, ktorým by v závislosti od počasia, stavba obvodových múrov mohla trvať celé mesiace.

Ďalším plusom je dostupnosť materiálu. Drevodomy sa skladajú prevažne z obnoviteľných prírodných  materiálov, ktoré prírodu nezaťažujú. Cenu montovaného domu môže ale zvýšiť náročnosť konštrukcie stavby, kvalitnejší materiál a pod.

Pri stavbe domu je dobré sa vždy spoliehať na fakty, netreba dať na mýty, ktoré sa rýchlo šíria. Miesto toho sa radšej spýtajte známych, ktorí už v montovaných domoch bývajú na kvalitu a komfort ich bývania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *