Blog

Terasa – áno či nie na južnej strane?

Pri plánovaný výstavby domu neraz rozmýšľate aj nad terasou. Terasa má svoje výhody, ktoré výrazne hovoria v jej prospech. Pravdou ale je, že terasa môže navýšiť cenu stavby a preto ju niekto môže považovať za zbytočnosť. Výhody a nevýhody terasy vám predstavíme v tomto článku.

Čo je terasa

Terasa by sa dala definovať ako viacúčelový exteriérový priestor so spevneným podkladom, na ktorý vstúpite hneď z domu. Niekde môžete nájsť jej definíciu ako veľký balkón, ktorý má viac ako 4 m2. Toto miesto vám jednoducho poskytne príjemný väčší priestor na relax v prírode. Môžete si tu dopriať kávu na gauči, usporiadať párty pre priateľov alebo si dať rodinný obed.

Terasa môže ale aj nemusí byť zastrešená, záleží to od toho, či dávate prednosť slnečným lúčom, alebo chcete byť v suchu aj v období dažďov a náhlych lejakov.

Terasu si väčšina ľudí spája s rodinným domom. Dnes tento priestor nájdete aj v novostavbách bytových domov alebo pokojne aj na streche. Ak máte byt s terasou môžete si tam dať  drevenú podlahu alebo umelý trávnik, pridať záhradný nábytok a cítiť sa ako v prírode či uprostred záhrady.

Výhody

Rodinný dom má oproti panelovému bytu množstvo výhod a jednou z nich je aj možnosť tráviť čas v prírode na záhrade. Terasa vám poskytne dostatok priestoru na takmer všetky exteriérové aktivity. Romantická večera pod hviezdami, opaľovanie sa s knihou v ruke, grilovanie s priateľmi,…

Terasu môžete využívať od skorých jarných mesiacov až do príchodu babieho leta. Pokojne si na nej môžete zacvičiť aj v chladných mesiacoch roka (ak patríte medzi otužilcov).

Ak máte zastrešenú terasu nemusíte sa vzdávať relaxu vonku len preto, že vás zaskočil náhly lejak. Strechu môžete nahradiť pergolou, ktorú môžete kedykoľvek nad terasu zastrešiť. Lamely na pergole môžete rôzne nakláňať, alebo zrolovať na kraj. Môžete tak mať ako zastrešenú terasu tak aj terasu zaliatu slnkom.

Nevýhody

Terasy bývajú súčasťou stavby a zväčša sú postavené na základovej doske. Týmto pádom sa predražuje stavba domu. Na terasu nemôžete použiť podlahu a obklad, ktorý máte v interiéry. Nakoľko ide o vonkajší priestor materiál by mal odolávať nepriaznivým vplyvom počasia (dážď, vlhkosť, mráz, slnečné lúče a pod.)

Ak máte príliš úzky, alebo malý pozemok dom s terasou nemusí byť dobrou voľbou. Tento priestor vám uberie pozemok zo záhrady, alebo sa môže stať, že bude takmer susediť s plotom, čo tiež nie je veľmi výhodné.

Ak je terasa krytá musíte rátať s navýšením rozpočtu aj na strechu.

Dodatočná výstavba terasy

Máte rodinný dom bez terasy a teraz by ste ju chceli? Môžete si ju pristaviť. Terasu by ste mali umiestniť za domom, kde máte dostatok súkromia a nestane sa, že vás bude pozorovať každý, kto prejde po ulici. To ale nie je všetko. Pri jej výstavbe by ste mali zohľadniť pár ďalších podstatných bodov.

  • Orientácia – väčšina ľudí si vyberá miesto na terasu na južnej strane stavby. V horúcich letných dňoch sa ale toto miesto môže prehrievať a pobyt vonku bude neznesiteľný. V tomto prípade by ste mali myslieť hneď aj na možnosti zatienenia. Vhodnejšia je orientácia na východnej alebo západnej strane domu. Rátajte ale s tým, že v jarných a jesenných mesiacoch tu bude trochu chladnejšie.
  • Umiestnenie – terasu by ste mali mať čo najbližšie pri kuchyni. Nakoľko sa toto priestranstvo často využíva na grilovanie, usporadúvanie letných párty, rodinné obedy či na posedenie pri káve s priateľmi nemusíte chodiť s jedlom cez celý dom.
  • Veľkosť – veľkosť terasy prispôsobte svojim nárokom, potrebám a veľkosti pozemku. Pravdou je, že čím je terasa väčšia tým vyššia je cena domu. Ak chcete mať na terase vírivku, stôl, záhradný nábytok a pod. a zároveň mať dostatok priestoru mala by mať cca 20 m2. Ak ale chcete len priestor, kde si v pokoji vychutnáte kávu postačí vám aj oveľa menšia terasa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *