Chystáte sa začať stavať, no v hlave máte zmätok a neviete sa rozhodnúť pre ktorý typ domu sa rozhodnúť? Montovaný alebo murovaný? Nuž, je to skutočný oriešok, ktorý sa vám nemusí podariť rozlúsknuť ani po prečítaní mnohých článkov na rôznych blogoch alebo príspevkov na diskusných fórach. Obidva konštrukčné systémy, teda montované i murované, majú totiž dostatok zástancov i kritikov, ktorí si navzájom vyčítajú rôzne nedostatky svojich favoritov.
Aj keď proti takýmto debatám nemožno nič namietať, jedno je isté. Jednoznačnú odpoveď na túto otázku vám nedajú ani skutoční odborníci. Obidva typy domov totiž majú svoje výhody a nevýhody alebo ak chcete plusy, či mínusy. Podstatné je, aby váš dom na kľúč, či už montovaný alebo murovaný bol zhotovený precízne a kvalitne. No a samozrejme, aby vám vyhovoval po všetkých stránkach a vy ste sa v ňom cítili komfortne a príjemne. Pozrime sa teda čo môžete od jednotlivých konštrukčných systémov očakávať v najčastejšie diskutovaných parametroch.
Rýchlosť výstavby
Montované rodinné domy na kľúč sú povestné svojou rýchlou výstavbou, ktorá však určite nie je na úkor precíznosti a kvality stavebných procesov. Hrubá stavba môže na stavenisku v prípade vopred pripravenej základovej dosky vyrásť už za 3 až 5 dní. Sťahovať sa do kompletne ukončenej stavby potom môžete približne v časovom horizonte troch mesiacov. A prečo je tomu tak? Rýchlu realizáciu výstavby montovaných domov umožňuje absencia mokrých stavebných procesov. S výnimkou základovej dosky tak nie je potrebné čakať na vyzretie a práce môžu napredovať podstatne rýchlejšie.
Murované rodinné domy na kľúč v rýchlosti ich výstavby stále zaostávajú za montovanými. Treba však objektívne povedať, že v tomto smere vďaka novým materiálom a suchým procesom dosiahli pomerne výrazný pokrok. Napriek tomu pri murovaných stavbách nemožno úplne vylúčiť mokré procesy a eliminovať tak nevyhnutné technologické prestávky. Stále je tak potrebné dodržiavanie predpísaného času vyzretia alebo schnutia, ktoré predlžujú priebeh prác. Hrubú stavbu je navyše kvôli lepšiemu sadnutiu vhodné nechať prezimovať. Sťahovanie do vlastného sa tak oddiali o niekoľko mesiacov.
Životnosť
Murované domy majú svoju tradíciu a sú častokrát vnímané ako jediný symbol masívnych, pevných a bezpečných stavieb zaručujúcich bývanie minimálne na sto rokov. Ale aj montované domy a drevostavby majú svoju bohatú tradíciu o ktorú sa môžu oprieť. Ako to teda je s tou životnosťou? Ktorý dom vydrží viac, murovaný alebo montovaný?
Odpoveď je jednoduchá. Všetko závisí od precíznosti a kvality realizácie tých, či oných konštrukčných systémov. Nedbanlivo postavený murovaný dom nemusí naplniť očakávania a môže slúžiť svojmu majiteľovi podstatne menej ako kvalitne zhotovený montovaný dom. Samozrejme to platí aj naopak. Plynutím času napokon obidva budú podliehať opotrebovaniu, ktoré budete musieť skôr či neskôr riešiť vy alebo vaše ratolesti.
Cena stavieb na kľúč
Hotové montované rodinné domy na kľúč môžu byť podľa typu použitej konštrukcie vo všeobecnosti približne o 10 percent lacnejšie ako murované rodinné domy na kľúč. Dôležité je preto porovnanie viacerých cenníkov stavebných firiem zaoberajúcich sa výstavbou montovaných domov.
Zaujímavou alternatívou je možnosť odovzdania montovaného domu aj v štádiu rôznych stupňov rozostavanosti. Rozhodnúť sa preto môžete pre hrubú stavbu, holodom alebo najčastejšie využívanú možnosť kompletne ukončeného montovaného domu na kľúč.
Katalóg projektov murovaných domov je síce o niečo bohatší ako pri montovaných domoch, ale nejde o nijaký priepastný rozdiel a montované domy tento náskok zmenšujú. Podobne ako pri montovaných, tak aj pri murovaných domoch si môžete dohodnúť odovzdanie v štádiu hrubej stavby a následnú výstavbu realizovať svojpomocne.
Rada na záver: Čo je drahé nemusí byť najlepšie
Na pomerne malom slovenskom trhu sa výstavbou montovaných alebo murovaných domov zaoberá veľa stavebných firiem. Či už sa rozhodnete pre montovaný dom na kľúč alebo murovaný dom ponecháme na vaše rozhodnutie. Pri výbere zhotoviteľa stavby si však dôkladne zistite, čo je a čo už nie je zahrnuté v cene. Ceny porovnávajte a zároveň si všímajte, či cena nie je podozrivo nízka, alebo naopak neprimerane vysoká. Nie vždy totiž platí, že čo je drahé musí byť aj kvalitné.